Kitapozeti.Net

Kolera Günlerinde Aşk Kitap Özeti – Gabriel García Márquez

24.08.2018
24

Şadan Karadeniz’in çevirisini yaptığı kitap aşk içerikli olup, oldukça etkileneceğiniz bir kurgu olmuş. Yazar bu kitabında kaybettiği aşkını umutla beklemeye devam ediyor. Sıradışı bir aşk hikayesi. 100 yıllık bir yalnızlık, bir bekleyiş. Günümüzde rastlanmayacak bir aşk kurgusu ile sizleri çepeçevre saran bir aşkın hikâyesi. Florentino Ariza bir gün Lorenzo Daza’nın evine bir telgraf götürür. Adam bu kıza ilk görüşte aşık oldu ve artık kızın evini gören bir bahçede sürekli olarak kitap okumaya başladı. Bu şekilde biraz da olsa kızı görebilmeyi umut ediyordu adam. Kızda adamın varlığından haberdar oldu ve artık o da adamın bahçeye çıkış saatlerinde bahçeye çıkıyordu.

Adam kısa sürede kızın bu tavrına karşılık ona bir mektup yazdı ve onunla evlenmek istediğini mektup aracılığı ile belirtti. Kız ise mektuba cevap vereceğini fakat adamın bu süreç içerisinde bir daha buraya gelmemesi gerektiğini belirtti. Fakat beklenen o cevap bir türlü gelmedi ve artık dayanamayan adam kızın bahçesine tekrar gitti. Kızın babası adam ile olan ilişkilerini öğrenmişti ve kızını adamdan uzaklaştırmak için onu çok uza bir yere gördürmeye karar verdi. Fakat bu aşk bitmemişti. Kız gittiği yerden adama telgraf çekmeye devam etti ve sürekli olarak konuşmaya başlayan bu ikilinin aşkı daha da büyümeye başlamıştı.

Aradan geçen uzun bir zaman sonra kız adamı görebilmek için ger döner fakat işler hiç beklendiği gibi gitmeyecektir. Kız adamı karşısında gördüğünde hayal kırıklığına uğrar. Karşısındaki kişi solgun bir yüzdür ve kız için ilişkileri artık sonlanmıştır. Fakat Florentino Ariza kızı beklemeye devam edecektir. kitap özeti aslında uzun bir bekleyişin öyküsüdür. Bu hikâye sizlerin alışık olmadığı bir kurgudur ve bir anda içinde kaybolacağınız bir üsluba sahiptir.

REKLAM ALANI

Kolera Günlerinde Aşk Kitap Özeti

Florentino Ariza, uzun bir bekleyişle aşkını umut eden bir âşıktır. Hayatına pek çok farklı kişi girse de aşkından vazgeçmez ve Daza ’yı beklemeye devam eder. Adam kızın onu istemeyişine rağmen aşkını anlatmaya devam etti iki yıl boyunca sürekli olarak ona mektup yazmaya devam etti. Dazza ise artık her şeyin farkındaydı mektuplara cevap vermese de hepsini büyük bir incelikle okuyordu. Aradan geçen iki yıl sonucunda bu iki insan tekrar görüşmeye başladılar. Aslında Dazza da adamı seviyordu fakat yeni farkına varmıştı.

Beraber bir gemi yolculuğuna çıktılar ve bu yolculuk çiftin aşklarını yaşaması için büyük bir fırsat olmuştu. Adam aşkını herkesten uzakta yaşamak istiyordu. Aynı zamanda kadında adamda koleraya yakalanmıştı ve akıllarına bir fikir geldi gemiye sarı bir bayrak astılar. Bu Koleralı yolcuların olduğu bir gemi anlamına geliyordu ve bu sayede gözlerden uzak bir aşk yaşayacakları günlere merhaba deyip ömürlerini de son günlerini beklediler. Kolera günlerinde aşk kitap özeti bambaşka bir aşkın hikâyesini sizlere sunuyor.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.