Kitapozeti.Net

Kongo’ya Ağıt Kitap Özeti – Jean Christophe Grange

04.03.2019
45

Bir klasiği olan Kongo’ya ağıt kitap özeti bir kez daha okuyucuyu soluksuz bırakıyor. Grange gerilim-macera romanlarında yaptığı kusursuz kurgularla bir numara haline geliyor. Okuyucuların her seferinde yeni romanını heyecanla beklediği bir yazar Grange. Morvan ilesi yazarın son iki romanında da yer alıyordu. Yazar bir üçleme yapacağından röportajlarında bahsediyordu ve Kongo’ya ağıt üçlemenin son kitabı olarak gözüküyor. Grange gerek üslubu gerek se heyecan dozu hiç azalmayan anlatımıyla en çok okunan yazarlar arasında haklı bir yer ediniyor. Yazdığı bütün kitaplarda aynı kalite ve heyecan var bu nedenle okuyucu yeni çıkan kitabını alırken hiç düşünmüyor.

Kongo’ya ağıt kitap özeti

Bir türlü yakalanamayan ve ”Çivi Adam” olarak tanımlanan bir katil var. Fransa’da altı can alan bu katil cinayetlerinde gösterdiği aşırılıklarla da dikkat çekiyor. Öldürdüğü kadınların iç organlarını boşaltması katilin imzası. Catherine Fontana bir cinayete kurban gidiyor. Cinayet soruşturmalarını yürüten Ervan, Fontuna’nın katilinin de çivi adam olup olmadığından emin olmak istiyor. Araştırmaları cinayetler esnasında uygulanan yöntemler nedeniyle onu Afrika büyülerine kadar götürüyor.

Edvan Kongo’ya giderek araştırmalarını sürdürüyor. Edvan’ın kız kardeşi Gaelle’de çivi adamın kurbanlarından biri. Fakat Gaelle saldırıdan ölmeden kurtuluyor ve bu esnada çivi adamın öldürüldüğü düşünülüyor. Gaelle yaşadığı travmanın şokunu atlatmak için psikolojik tedavi görüyor. Edvan’ın babası Morvan ise Afrika’da çok vakit geçirmiş ve madencilikle ilgilenen bir kişi. Edvan ve Morvan aynı dönemde Kongo’ya gidiyor. Yazar Kongo’ya ağıt kitap özeti ile Edvan’ın geçmişleri hakkında öğrendiği şaşkınlık verici bilgileri paylaşıyor.

Kongo’da iç savaş var bu nedenle son derece güvensiz bir bölge haline gelmiş durumda. Edvan araştırma yaparken devamlı yer değiştirmek zorunda kalıyor zira araştırması onu sürekli yeni isimlere götürüyor. Edvan’ın en çok karşılaştığı isimlerden birisi ise babası Morvan oluyor. Yazar Kongo’ya ağıt kitap özeti ile Edvan’ın kendisi ve ailesi hakkında öğrendiği gerçekler nedeniyle yaşadığı şaşkınlığı ustaca bir dille anlatıyor. Edvan babası hakkında şok edici bilgilere ulaşıyor.

Babasının çocukluğu, öldürülmüş olan annesi ile bir evde iki gün geçirmiş olmasının üzerinde bıraktığı travmaları öğreniyor. Babasının çocukluğu ve gençliği döneminde çok ağır psikolojik sorunlar yaşadığını ve sürekli tedavi altında olduğunu öğreniyor. Morvan’ın bir yasak ilişki sonucu dünyaya gelen bir çocuk olduğu, babasının bir Alman askeri olduğu, Morvan’ın annesinin hamile olduğunun anlaşılmasından sonra gördüğü toplumsal baskıyı ve nasıl hayata küserek kendisini eve kapatıp yaşadığını öğreniyor. Çivi adam araştırması Edvar’ın hayatını derinden etkiliyor çünkü bu arada anne bildiği kişinin de öz annesi olmadığını öğreniyor. Bu arada Floransa’da çivi adamın ölmediğini iddia eden bir psikiyatrist ortaya çıkıyor. Okuyucu roman boyunca çivi damın kim olduğuna dair tahminler yürütüyor fakat roman yapılan tahminleri sürekli çürütüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.