Kitapozeti.Net

Kördüğüm Kitap Özeti – Ayşe Kulin

26.07.2018
38

Ayşe Kulin‘in kaleme aldığı bu kitap okurları tarafından oldukça beğenilmiş olup, kısa sürede çok okunanlar listesine girmeyi başarmıştır. Bir kaza sonucu hafızasını kaybeden Gizem adında bir kadının hikâyesini ele alan kitap, genç kadının gerçekleri arayışı ve verdiği mücadele ile devam etmektedir. Rahatsızlığı yüzünden özel bir klinikte tedavi görmeye başlayan genç kadın, tedaviler sürecinde travmalar yaşamıştır. Doktoru Orhan, genç kızla oldukça fazla ilgilenir. Genç kız doktorun yardımı ile kısa sürede kendini toparlar ve geçmişini hatırlamaya başlar. Kızın hatırladıkları ise sadece entrika, karmaşa ve oyunlardır. Türkiye’de yaşanan kargaşa dolu günleri anlatan kitap adı gibi adeta olmuş bir kurgudur. Bir kadının kısa süre için de yaşadığı talihsiz olaylar sonucunda tekrar geçmişine kavuşması fakat bu geçmişin hiçte beklediği gibi olmayışını ele alan bir hikâyedir. Kördüğüm kitap özeti Gizem isimli bir genç kızın geçmişinde kötü biri olması ve kendi geçmişi ile yüzleşmesini anlatmaktadır.

Kördüğüm Kitap Özeti

Gizem oldukça karışık bir olayın içindeydi ve uğradığı bir suikast sonucunda hafızasını tamamen kaybetmişti. Oysaki kızın bildiği şeyler çok önemlidir. Polislerin koruması ile genç kadına hafızası geri kazandırılmak üzere Orhan doktorun evine yerleştirilen kadın buradan kaçmak için çabalar fakat başaramaz. Buradaki Nurten Hanım ile arkadaş olarak hayatını normalleştirmeye çalışan kadın, tam her şey yoluna girdi derken gene olaylar birebirine karışır.

Kördüğüm kitap özeti bol aksiyonlu, macera dolu bir hikâyedir. Bu hikâyede sürekli olarak bir olay döngüsü bulunmaktadır. Okurların kurgu içinde kaybolduğu anlar olsa da farklı bir macera sizleri bekliyor olacak. Ayşe Kulin’in kuvvetli kaleminden çıkan bu eser, diğer eserlerine nazaran daha farklı bir kurgu ve üsluba sahiptir. Bu yönden yazar eleştiri toplasa da kısa sürede bu kitap çok okunmuştur. Kördüğüm olarak olayların başlaması ve bir türlü sonuca ulaşmaması ile sizleri merak içinde bırakacak olan bu öykü, bir çırpıda okuyacağınız cinsten.

Özellikle iyilik ile kötülük arasında kalmış, fakat geçmişte yaptığı hatalar yüzünden kötü biri olduğunu düşünen bir genç kızın iç dünyasını da ele alan yazar, gençlik romanları arasına farklı bir kurgu katmıştır. Başkahraman Gizem’in kısa sürede yaşadığı trajik olaylar sonucunda başına gelmeyenin kalmayışı ve bir türlü bu olay döngüsünün içerisinden kurtulamayışını kendi üslubu ile renklendirerek anlatmıştır Ayşe Kulin.

Kördüğüm kitap özeti ile okurlarının tekrar beğenisini kazanmayı da başarmıştır. Oldukça akıcı olan bu romanı mutlaka başucu kitabı yapmalısınız. Kördüğüm kurgu karışıklığı içerse de sade bir üslup ile yazılmasından dolayı oldukça anlaşılır ve akıcı bir iş ortaya çıkmıştır. Her sayfasını büyük bir heyecan ve merakla okumak için can atacağınız bu kitabı mutlaka kütüphanenizde bulundurmalısınız. Çok satanlar listesinden uzun süre inmeyen Kördüğüm, farklı bir hayata farklı bir bakış açısıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.