Kitap Özeti İrene sekiz yıllık huzurlu bir evliliğe güzel iki çocuğa ve muhteşem bir kocaya sahip genç ve oldukça güzel bir kadın. Hayatı zor olmamış maddi sıkıntılardan uzak güzel bir hayata sahiptir. Evinde hizmetçiler, çocukları için dadılar bulunmaktadır. O ise her gece davetlerde, konserlerde ve tiyatrolarda bol bol boy göstermektedir. Bu kadar güzel ve şatafatlı hayattan sıkılmaya başladığını inceden hissetmeye başlamıştır fakat bunun için elinden bir şey gelmeyeceğini düşündüğü için kaderine razı gelmeye bakar. Fakat bir gece gittiği bir davette gelenlere hünerlerini sergileyen genç ve yakışıklı bir piyanisti görür. Genç piyanist Eduard’ı görünce içinde bir kıpırtı hissetmiş, kalbinin çarptığını anlamıştır. O günden sonra sıkıcı bulduğu bu hayata bir nebze renk katmak adına Eduard’la bir ilişki yaşamaya başlar.

Korku Kitap Özeti

Başta her şey çok güzeldir. Gizlice yapılan buluşmalar ufak küçük mektuplaşmalar onu ait olduğu hayattan koparmış yeni maceralara sürüklemiştir. Belli bir zaman geçtikten sonra yavaş yavaş pişman olmaya başladığını hissetmiş, kocasının ve çocuklarının bu ihaneti hak etmediklerini düşünmeye başlamıştır. Bir gün Eduard’ın evinden çıkarken bir kadınla karşılaşmış kadın onu sevgilisini elinden almakla itham etmiştir. Yüzündeki kalın örtü sayesinde tanınmadığını düşünüp kadını alt eder.  Korkuları yüzünden iyice paranoyaklaşmaya başlayan Irene içten içe intihar etmeyi planlamaya başlamıştır. Öncelikle Eduard’la olan ilişkisine bir son vermeye karar vermiştir. Bunu açıklayan bir mektup yazmış, Eduard’dan gelen son kez görüşme teklifi ile buluşacakları pastaneye gitmiştir. Yolda yine aynı kadına rastlamış ve kadına yanındaki bütün parayı vermiştir. Verdiği ayrılık kararıyla rahatlayan Irene evine gönderilen bir mektupla aynı kâbusu yaşamaya başlamıştır.

Korku kitap özeti, kadın sürekli olarak Irene’den para talep etmiş Irene tüm parası bitinceye kadar kadına itiraz etmemiştir. En son parasız kalınca nişan yüzüğünü rehin bırakmış ve tekrar almak üzere kadını aramaya başlamıştır fakat ne yaptıysa kadını bir türlü bulamamıştır. Eduard’dan kadını bulmak için yardım istemeye gitmiş fakat Eduard öyle bir kadını hiç tanımadığını söyleyince ölmek fikrini iyice kafasına koymuş olan Irene bir yandan kocasını düşünür. Sanki kocası hal ve hareketleriyle ihanetin biliyormuş da Irene’nin itiraf etmesini bekliyormuş gibi davranıyormuş gibi gelir. İntihar etmek için gerekli ilaçları almak için eczaneye gider çıkarken kocasıyla karşılaşır. Bu durumda kocası tesadüfen mi ordaydı yoksa karısını mı takip ediyordu ayrıntıları kitapta bulabilirsiniz. Kim bilir belki de başından beri her şeyi kocası bile tasarlamış olabilir. Oldukça sürükleyici olan bu kitabı okurken elinizden düşürmeyeceğinizi tahmin ediyoruz.

Korku Kitap Özeti sonuna gelmişken Stefan Zweig’in karakterlerinin duygularını ve psikolojilerini o kadar güzel tasvirlerle süslüyor ki kendinizi aynı paranoya ve korkunun içinde bulmanız kaçınılmaz. Büyük haz duyacağınız bu kitap dışında diğer eserlerini de okumalısınız.