Kitapozeti.Net

Körlük Kitap Özeti – Jose Saramago

08.05.2019
121

Kitap biraz da bilim kurgu filmlerini aratmayan bir hikâyeyi konu almıştır. kitap özeti kitap akıcı dili ve bu tarz uç noktalarda hikâyeleri seven okurlar için oldukça beğenilesi bir öyküye ev sahipliği yapmaktadır. Körlük kitabı 1998 yılında ‘Nobel Edebiyat Ödülü’ sahibi ünlü yazar, Jose Saramago’nun en önemli ve en ünlü eseridir. Hatta bazı okurlara göre ödülü kazanmasında bu eserin kesinlikle büyük payı bulunmaktadır.

Kitap araba kullanırken kırmızı ışıkta bekleyen bir adamın aniden körlüğe yakalanması ile başlamaktadır. Körlük kitap özeti bu duruma yakalandığı kötü niyetli bir hırsızın adama yaklaşması ve onun da bu körlüğe yakalanması ile devam eder. Körlük ilginç ve inanılmaz bir şekilde adamın iletişim kurduğu herkese bulaşmaya başlamıştır. Daha sonra doktora gitmeye karar veren adam, gittiği doktora da körlüğü bulaştırmasıyla hastalık korkunç ve inanılmaz bir hal almaya başlamıştır.

Körlük hızla yayılırken hükümet ve normal insanlar bu olayı çaresiz bir şekilde izlemekte ve her yandan çözüm arayışına başlamaktadırlar. Hızla yayılan hastalık diğer insanlara geçmemesi adına karantina bölgesi ayrılmıştır. Ve hastalığa yakalanan insanlar bu karantina bölgesinde tutulmaktadırlar.

Körlük kitap özeti

Karantina bölgesi askeri bir titizlikle idare edilmektedir. Dışarı çıkışlar yasak ve içeri girmek isteyen insanlar için belirli güvenli protokolleri uygulanmaktadır. Hatta kural o kadar serttir ki dışarı çıkan hastalar öldürülecektir. Alınan önlemler ve baskıcı yönetim ne hastalığın tedavisini önlüyor ne de bölgedeki huzuru sağlamaya yetmiyordur. Hastalık hızla yayılmakta ve karantina bölgesi gün geçtikçe kalabalıklaşmıştır. Huzur iyice bozulmuş ve isyan baş göstermeye başlamıştır.

Karantina bölgesine hastalığa yakalanmış biz göz doktoru gelmiştir. Karısı da onu yalnız bırakmamak için kör taklidi yaparak bölgeye girmiş ve oradaki hasta insanlara yardım etmeye başlamıştır. Yalnız ortalık iyice karışmakta ve bazı kör hastalar oradaki düzende kendilerini kral ve hükümdar ilan ederek insanları ezmeye ve onlardan haraç almaya başlamışlardır. Bu zorbalığa artık bir son verilmeli diyerek doktorun karısı ve yanındakiler mücadeleye başlamışlardır. Bir gün bir kavgada çıkan kargaşa sırasında doktorun karısı zorba çete liderini öldürmüştür. Yalnız bu durum ortalığın durulmasına yetmemiştir.

Bir gece karantina bölgesinde yangın çıkar ve hastalar şehrin her yerine dağılmıştır. Yaşam artık daha zordur hem hastalık yayılmakta hem de yağmalar ve cinayetler artmıştır. Kitabın sonlarına doğru doktor ve karısı yaşadıkları eve geri dönerler. Normal yaşamlarına eskisi gibi devam etme kararı almışlardır ve uyum süreci başlamıştır. Derken bir gün aniden körlük bitmiş insanlar eskisi gibi görme kabiliyetlerini tekrar kazanmışlardır. Bir gün hastalığın kendisine de bulaşacağını düşünen doktorun karısı bu duruma çok sevinmiş ve dünya normal yaşantısına yavaş yavaş dönmeye başlamıştır. Kitap oldukça ilgi çekici bir hikayeye sahiptir ve milyonlarca insan tarafından severek okumuş ve tavsiye etmişlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.