Kitapozeti.Net

Kral Henry VII Kimdir? Kısaca Biyografi

01.10.2019
2

İngiltere Kralı Henry VIII, 28 Haziran 1491 tarihinde Greenwich sarayında doğdu. Kral Henry VII ve Yorklu Elizabeth’in ikinci oğlu Henry, 1502 yılında ağabeyi Arthur’un beklenmedik ölümüne kadar tahtın varisi değildi. Yedi yıl sonra Henry VII öldü ve on yedi yaşındaki prens 21 Nisan 1509’da Kral Henry VIII olarak tahta geçti. İki ay sonra erkek kardeşinin dul eşi Aragon’la evlendi.

1511’de Henry, İtalya’daki Fransız saldırganlığını durdurmak için İspanya, Venedik ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile Kutsal Birlik olarak bilinen ittifağa katıldı. Henry 1513’te Fransa’yı işgal etti ve orduları Tournai ve Therouanne şehirlerini ele geçirdi. Yurtdışındayken, Norfolk Dükü Thomas Howard, Flodden savaşında İskoçları mağlup etti. 1515’te Henry, Kardinal Thomas Wolsey’i Lord Şansölyesi olarak adlandırdı ve Wolsey kısa bir süre sonra hükümetin günlük yönetiminde ve dış politika çabalarında birçok önemli görevi üstlendi. Sör Thomas More tarafından Şansölye olarak değiştirildiği 1529 yılına kadar Henry’nin başbakanıydı.

1521’de Henry, Martin Luther’in yedi kutsal alanda konumlarına karşı Katolik öğretisini savunan bir kitap yayınladı. Papa, daha sonra kralı “İnancın Savunucusu” olarak adlandırdı. 1527’ye kadar Henry, onu yaşayan bir erkek varis olarak ödünç vermeyen Kraliçe Catherine’den boşanmaya kararlıydı. Sekiz çocuğundan sadece Prenses Mary (gelecekteki Kraliçe Mary I) bebeklikten kurtuldu. Henry, ona Catherine’i boşamak için özel bir dağıtım yapmak için Papa Clement VII’ye baskı yapmaya çalıştı. Wolsey, Vatikan ile müzakerelerini dağıtma konusunda başarısız olduğunda, Henry, Wolsey’i kovdu ve Kilise’nin yasal işlemlerinden kaçınmaya karar verdi. Roma’ya karşı geldiğinde, İngiliz din adamlarını 1532 Parlamento’da düzenledi. Sonra 1533 yılında Anne Boleyn ile evlendi. kısa bir süre sonra 1533’te Kraliçe Elizabeth I’i doğurdu. Ertesi yıl, Parlamento Krallığı İngiltere’nin Dünya Yüce Başkanı olarak nitelendiren Anayasallık Yasasını kabul etti. Bundan sonra, İngiltere’de Katolik manastırlarının bastırılmasını izledi.

Mayıs 1536’da, Anne Boleyn evlilikten aldatma gerekçesiyle idam edildi. Henry, kralın tek meşru oğlu, gelecekteki Kral Edward VI’yı doğurduktan sonra çocuk yatağında ölen Jane Seymour ile evlendi. 1540 yılında Henry’nin Viceregent ve başbakanı Thomas Cromwell, Alman Protestan çıkarlarını İngiltere’nin çıkarlarına eklemek umuduyla Henry ve Cleves’in annesi arasında siyasi bir evlilik düzenledi. Henry görünüşünü reddetti ve evlilik, aynı yıl ihanetle idam edilen Cromwell’in çöküşüne hizmet ederek sadece altı ay sürdü. Henry, iki kez daha evlendi, ilk önce 1542’de evlilikten aldatma için idam edilen Katherine Howard’la, daha sonra da 1543’te kralı geride bırakan altıncı karısı Katherine Parr ile evlendi.

Henry’nin sonraki yılları hem Fransa hem de İskoçya ile düşmanlıkların yenilendiğini gördü. İskoçya ile savaş, 1542’de İskoçların Solway Moss’daki İngilizler tarafından yönlendirilmesiyle ateşlendi ve önümüzdeki üç yıl boyunca devam etti. Henry şahsen 1544’te Fransa’yı işgal etti; ordular stratejik olarak önemsiz olan Boulogne kentini ele geçirdi. İki ülke 1546’da savaşmayı bıraktı. Henry’nin sonraki yılları, hem Roma Katoliklerinin hem de Protestanların sert zulmüyle karakterize edildi. Birçok Katolik vatana ihanet için idam edildi ve pek çok Protestan – özellikle John Lambert ve Anne Askew – sapkınlık tehlikesinde yakıldı.

Henry, 55 yaşındayken 28 Ocak 1547’de Whitehall sarayında vefat etti. Oğlu Edward VI ile başarılı oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.