Kitapozeti.Net

Küçük Adamlar Kitap Özeti – Wilheim Reich

06.05.2019
54

Wilhelm Reich kitap özeti ile insanların şöyle bir kendine gelmesini sağlamaktadır. Bu kitap tehditkar söylemiyle tüm insanlara yöneltilmiştir ve insanların yaşananlar üzerindeki sorumluluğundan kaçmasını sorgular. Aynı zamanda Freud’un dostu ve yardımcısı olan Reich’in yazdığı bu kitap çoktan klasiklerin arasına girmiştir ve vicdani bir başkaldırı niteliğindedir.

İnsanın Kendini Sorgulaması

Bir psikanalist ve psikiyatrist olan insan ruhunu çok iyi bilen biri olarak yazdığı küçük adamlar kitap özeti ile insanların eline güç geçtiğinde ne kadar canavarlaşabileceklerini çarpıcı bir dille anlatır.

Küçük adamlar bir öz eleştiri ile başlar ve kişinin kendi içine dönerek yaptığı içsel konuşmalarla devam eder. Kitapta toplumları oluşturan bireylerin nasıl kitlelerin bir parçası haline gelebildiği eleştirisel bir dille anlatılmaktadır. Yazarın içe dönerek yaptırdığı konuşmalarda insan doğasının bütün nitelikleri ortaya çıkar ve okuyucu kişinin öfkesine, nefretine sonunda ise dinginliğine tanık olur.

Zalimlerin Yaratılması

İnsanlar kendilerine ve çevrelerine baktıklarında bir yığın küçük adamla karşılaşacaklardır. Düşünmeyen, yargılamayan, sormayan ve öğrenmeyen insan kitleleri sistem tarafından yaratılmaktadır. Reich küçük adamlar kitap özeti bu sistemi yaratanların da insanların kendisi olduğunu çarpıcı şekilde ortaya koyar.

İnsanoğlu zayıftır ve mücadeleyi çok sevmez. Bu nedenle kitle davranışlarını örnek alır ve onlar gibi davrandığında kendini ait hisseder. Kitle davranışları insanlar tarafından sorgulanmaz, insan sadece kitlenin bir parçası olmak ister. Tarihe bakıldığında Hitler ve Stalin gibi insanlar yaptıkları katliamlar nedeniyle nefretle anılır. Oysa ki onlar tek başına değildir arkalarında büyük insan kitleleri vardır. Onlara katliam yapabilme gücünü insanlar kendi elleriyle vermiştir. O halde bu katliamlardan o insanların hepsi sorumludur.

Kitap insanlara, ben yaşananların hangi noktasındayım sorusunu sordurtmayı amaçlıyor. Günümüzde hala birçok liderin eline kontrolsüz güç insanlar tarafından verilmektedir ve gücün insan tabiatını nasıl tahrip ettiği ve değiştirdiği geçmiş örneklere bakılarak anlaşılabilir.

Düşünmekten Kaçan İnsan

İnsanoğlunun ikiyüzlü bir varlık olduğunu anlatan küçük adamlar kitap özeti insanların içine dönüp kendilerini tanımasına imkan vermektedir. İnsanlar kendi riyakarlıklarıyla yüzleşip aslında ne kadar korkak olduklarını anladıklarında belki toplumlar da düzelmeye başlar.

Çoğu insan düşünmekten ve fikir üretmekten kaçınır ve medya yoluyla kendisine empoze edilenleri doğru kabul eder. Kitleler kendilerine dikta edilen doğruları görmekte ve yanlış olanı gözlerinden kaçırmaktadır. İnsanlar yaşadıkları her şeye kendileri neden olur. Oysa bir suçlu arama çabalarından hiç vazgeçilmez.

Küçük adamlar düşündürücü ve sorgulayıcı bir kitap. İnsanlara çevrelerinde suçlu aramamalarını çünkü asıl suçluların kendileri olduğunu çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Dünyada adaleti sağlayacak olan insanoğlu adaletsizliği kendi yaratıyor. İnsanları hayvanlardan ayıran özellik olarak tanımlanan düşünme yeteneği insanoğlu tarafından ne yazık ki kullanılmıyor. Aileler çocuklarına mutlaka bu kitabı okutmalı ve çocuklarını alacakları kararlar konusunda özgürleştirmeye çalışmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.