Kitapozeti.Net

Küçük Kara Balık Kitap Özeti – Samed Behrengi

17.04.2019
56

kitabı toplumu ele alan bir kitaptır. Toplum içerisinde sıkışıp kalan bu karabalık, aslında sorgulamayı öğretiyor.  Kendini ve etrafını sorgulamaya başlayan küçük karabalık bilinmeyenlere karşı olan merakı gözler önüne seriyor. Merakın ne kadar güçlü bir duygu olduğunu ve insanı sardığımı anlatıyor. Küçük karabalık kısa sürede etrafını sorgulamaya başlar ve annesinin yanından ayrılarak bilinmeyene doğru gitmeye başlar. Küçük kara balık kitap özeti aslında okurlarına merak duygusunu ve sorgulamayı önermektedir. Bu kitap ile artık hayata bulunduğunuz pencerenin dışından bakmayı öğreneceksiniz. Küçük karabalık kitap hikâyesi aslında bir masal ile başlıyor. Balığın ninesi sürekli olarak farklı diyarlara ait masallar anlatarak balığın merak duygusunu uyandırmıştır.

Küçük Kara Balık Kitap Özeti                                                                   

Küçük karabalığa bir gün ninesi bir masal anlatıyor ve balık bu hikâyenin etkisi altında kalıyor. Hikâyeye göre küçük bir karabalık vardır ve yaşadığı çevreden artık çok sıkılmıştır. Buradan farklı bir yere giderek etrafını keşfetmek ister. Annesi ise bu küçük balığa buranın dışında bir yerin olmadığını ısrarla anlatıyormuş. Fakat küçük karabalık merakına yenik düşmüştür ve etrafını gezmek için yola koyulur. Uzaklara doğru yol alamaya başlar. Bir derenin akıntısına karışan balık yaşadığı yerden çok uzaklara doğru yol alamktadır. Balık gittiği yerde kurbağa yavrularını görür ve onlarla sohbet etmeye başlar.  Bura da bir de kertenkele ile karşılaşır ve kertenkele ona kuşlar tarafından yakalanıp ölmemesi için küçük balığa bir kama verir. Küçük karabalık gördükleri karşısında oldukça şaşır ve merak duygusu daha da artar. Küçük balık artık gördükleri karşısında daha da çok sorgulamaya başlar.

Küçük kara balık kitap özeti tamamen sorgulamak üzerine kurulu bir kitap olup, insanların etrafını sorgulamalarını sağlar.  Farklı bir dünyayı keşfetmeye başlayan küçük kara balık bir gün pelikan tarafından yakalanır ve pelikanın midesine iner. Pelikanın midesinde yavru bir balık gören kara balık, yavru balığın kaçması için ona yardımcı olur. Fakat bu kez de kendisi pelikanın karnın da kalmıştır. Aklına kertenkelenin ona verdiği kama gelir ve kamayı kullanarak pelikanın midesinden dışarıya çıkar. Küçük kara balık kendi dünyasından çıkar ve başına ummadığı farklı olaylar gelir. Farklı canlılarla karşılaşır ve kısa sürede etrafını keşfetmeye başlar. Gördükleri karşısında şaşkındır. Onun dünyası annesini yanında arkadaşları ile birlikte küçük bir suda ilerlerken, bir den bir maceraya dönüşen hayatı oldukça farklı ilerlemektedir. Farklı dostlar edinmiştir ve farklı dünyaları görmüştür. Küçük kara balık için artık ninesinin anlattığı masal gerçek olmuştur. Küçük bir merak ve sorgulama ile başlayan bu hikaye artık kocaman bir maceraya dönüşmüştür. Kısa sürede merakını gideren küçük kara balık bu maceradan hiç de pişman değildir. Artık onun dünyası kocaman bir dünya olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.