Kitapozeti.Net

Küçük Prens Kitap Özeti

11.12.2017
102

Çocuk kitabı olarak yayınlanan bu kitap aslında insanın kendi içinde vardığı felsefik bir yolculuktur. Küçük bir çocuğun farklı gezegenler arasında yaptığı bir yolculuğu anlatır. Antoine de Saint- Exupery tarafından yazılan , bir gezende yaşamaktadır fakat gezegende tek başınadır. Gezegendeki tek arkadaşı çiçeğidir ve onunla pek de iyi anlaştığı söylenemez. Bu yüzden farklı gezegenlere bir yolculuk yapmaya karar verir. Küçük prens kitap özeti böyle başlar. Küçük prensin ilk durağı dünyadır ve burada bir pilot ile karşılaşır. Pilota “ bana bir koyun çizer misin? “ der prens ve pilot prense yılan yutan bir boğa resmi çizer fakat prens bunu kabul etmez. Pilot bu duruma çok şaşır, çünkü onun çizdiği bu resmi daha önce kimse anlayamamıştır. Pilot daha sonra küçük prense bir kutu resmi çizer ve derki bu kutunun içerisinde istediğin koyun var. Küçük prens çok mutlu olur.

Küçük prens kitap özeti; bu şekilde başlar ve küçük prens bu resme karşılık pilota kendi gezegenini ve gezegendeki çiçeğini anlatır. Ayrıca küçük prens daha önce yaptığı farklı gezegenlerdeki hikayelerini de anlatmaya başlar. Bu kitapta aslında küçük prensin insanın duygularına olan seyahatinden bahsedilir. Bambaşka bir üslupla ele alınmış bu kitap, bir çocuk için aslında hayatı en güzel biçimde anlatıştır. Sadece çocuklar için de değil, benliğini kaybetmiş hayatı özümsemeye çalışan her yaştan insanın rahatlıkla okuyup bir şeyler çıkarabileceği felsefik bir yolculuktur.

Küçük Prensin Yolculukları

Küçük prensin gezdiği gezegenlerde, kendini beğenmiş bir adam, herkesi yönettiğini düşünen bir kral, sayılarla boğuşan bir iş adamı, bir fenerci, bir kaşif ve sarhoş ile tanışır. Aslında bu gezegenler ve kişiler duygularımızdır. Ego, zaaflar, umut, hırs gibi daha pek çok konu ele alınır.

Küçük prens en son gezdiği gezegende bir tilkiyi evcilleştirmeyi başarır ve tilki prensimize bir sır verir:

En iyi yüreği ile görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni görmez.

Tilki aslında küçük prense, hayatın anlamını anlatmıştır bu sözlerle. Bir yıl kadar dünya da kalan küçük prens, artık kendi gezegenine dönüş yapmak ister. Onu bekleyen çiçeğinin bakıma ihtiyacı vardır. Dünyada da kendi çiçeğine benzer pek çok çiçek bulunmaktadır fakat prens kendi çiçeğinin yanında olmak ister ve gezegenine geri döner. Küçük prens kitap özeti aslında her insanın içindeki duyguları ele alır. Küçük prensin gezegenine dönmesi ile birlikte pilotta bir daha kendini anlayabilecek bir inan bulamaz ve prensin yokluğunu hep hisseder.

Küçük prens insani duyguları ele alması kadar, insanların birbiri ile anlaşamaması, kimsenin birbirini anlamaya vakit ayırmamasını anlatır. Herkes anlaşılmak ister fakat kimse anlamak için çaba sarf etmez. İnsanı anlatan bu kitap herkesin mutlaka bir kez okuması gereken bir kitaptır. Arama Terimleri: kucuk prens kitap ozeti

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.