Kitapozeti.Net

Kürk Mantolu Madonna Kitap İncelemesi – Sabahattin Ali

28.05.2019
55

Sabahattin Ali’nin bu romanı, bir not defteri yoluyla nasıl roman yazılabileceğini gösteren ender kitaplardan biri olma özelliği taşıyor. Yazar, konuya bakış açısının nasıl olabileceğini ve karakterlerin üzerinde nasıl perspektifler sunacağını da öğretiyor. İşte, Kürk Mantolo Madonna’nın yaptığı bundan farksız ve bundan daha da özgün bir çağrışım kazandırmaktır.

Kitabın içeriğine gelecek olursak eğer şunları diyebiliriz:

Rasim, işini kaybetmiş ve iş arayan biridir. İş aradığı günlerden birinde, arkadaşlarından Hamdi’yi görür ve ondan iş bulması için yardım ister. Hamdi ise ona kendi şirketinde iş verir ve olaylar bu merkezden gelişmeye başlar.

Rasim’in çalıştığı odada, Raif Efendi adında bir ihtiyarda çalışmaktadır. Raif Efendi, sessiz, sakin biridir ve neredeyse hiçbir zaman Rasim ile muhabbet etmez. Fakat Raif Efendi, ona verilen yazıları dikkatlice çevirir ve işini titizlikle yapar.

Raif Efendi’nin  hastalanıp işe gelmediği günlerde, Rasim onu merak eder ve evinin yoluna koyulur. Ve ilk defa, Raif Efendi ile iletişime burada edindiği bir defter yardımıyla geçer. Bu defter bir günlük niteliğindedir ve daha önce hiç kimse tarafından okunmamıştır.

Kitabın içeriğini buraya kadar anlatmanın yeterli olacağının kanaatindeyim. Bunun sebebi, kitaba karşı oluşan heyecanı azaltmamak.

Sabahattin Ali’nin bu kitaptaki yaptığı en iyi işlerden biri, okuyucuyu asıl bölüme geçmeden   yumuşak bir şekilde hazırlamaktır. Karakter çözümlemelerinde Türk edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Sabahattn Ali, bu romanıyla birlikte kaleminin ustalığını da göstermiştir. Kitap, maddi sıkıntılardan dolayı önce bir gazeteyle anlaşılarak hikaye şeklinde yazılır fakat Sabahattin Ali’ye, gazete sahibi tarafından emeğinin karşılığı verilmeyince gazetede yazımı durduruluyor.

İlerleyen zamanlarda kitap haline getiriliyor.

Sabahattin Ali‘nin dikkat çekmek istediği bir başka husus ise, insan tutkularının peşinden giderken ne olacağını kesitrememesidir. Bunu Raif Efendi ile yapınca insan şu soruyu sormaktan kendini alıkoyamaz: Ben en fazla ne yapabilirim?

Raif efendi’nin dış görünüşün altında derin bir içsel sıkıntı ve varoluşsal mücadeleyi görmemek mümkün değildir. Hayatı not defteriyle birlikte yaşayan bu insan için bir anı, tüm anılar demektir. Ve Raif Efendi’nin yaşadığı olayları okuyunca uzun süre kitabın etkisinden çıkılamaz. Raif Efendi’nin yaptığı bir nevi, hapishane oluşturmaktır. Yalnızca kendisinin bildiği ve yaşadığı. Fakat bunu bir kişiye açacak ve hapishanesinin anahtarını birine teslim edecektir. Her ne kadar geç de olsa.

Betimlemeleriyle de ön plana çıkan bu kitap, Dostoyeveski’nin Yeraltından Notlar’ını ve Yusuf Atılgan’ın Aylak Adamı’nı anakarakter olarak benzer bir şekilde anlattığını fark edebilirsiniz.

Kürk Mantolo Madonna, bir okumayla çözülebilecek bir kitaptan daha fazlası ve Türk Edebiyatının en önemli başyapıtlarından biridir.

” Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir! Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz? “

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.