Kitapozeti.Net

Kürk Mantolu Madonna Kitap Özeti – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin müthiş anlatımı ile ele aldığı romanlarından biri olan Kürk Mantolu Madonna, döneminde çok fazla ilgi göremese de günümüzde oldukça sevilmiş ve en çok satanlar arasına kısa süre de giren bir kitap olmuştur. Bambaşka bir hikâyeyi konu alan bu kitap, sizlere insanların aslında göründükleri gibi olmadıklarını, yaşadıkları hayatların belki de bambaşka olduğunu bizlere göstermeye çalışmıştır. Önyargının oldukça fazla konu edinildiği bu kitapta hikâye, başkahramanımızın işe girmesi ve bu işte her gün aynı şeyleri yapan, hiç konuşmayan orta yaşlı bir adamın bir gün işe gelmemesi ile başlar. Bu hikâye de aslında tamamen aşk ele alınsa da farklı hayatlarda kitaba konu edinmiştir. İki bambaşka dünya ve iki kalp. Birbirine, çevrelerine yabancılaşmaları ile çok benzeyen iki karakterin aşkı anlatılan bu kitap, sizlerin oldukça dikkatini çekecek ve bir solukta okuyacağınız bir kitap olacaktır. Kürk Mantolu Madonna kitap özeti, sizlere aşkı anlatmaktadır, fakat bu aşk alışılmışın dışındadır.

Kürk Mantolu Madonna Kitap Özeti

Kitabımızda Raif Efendinin sıkıcı kişiliği konu edinilmiştir. Bunun sebebi ise oldukça kalabalık bir aileye bakmakla yükümlü olan Raif beyin ailesi tarafından da sürekli ezilmesi, çevresi, arkadaşları ve iş yerinde de sürekli olarak bu tavra maruz kalmasıdır. Fakat bu adamı anlayan biri çıkar bir gün. Rasim genç bir delikanlıdır ve işini kaybetmiştir. Tesadüf eseri bulduğu bir işte Raif beyle beraber çalışmaya başlarlar fakat adamın sıradanlığı Rasim’in oldukça dikkatini çekmiştir. Bir gün adamın evine misafir olur ve yaşadığı hayatı görür. Kitap bu şekilde başlarken Raif efendinin gençliğinde yaşadığı bir aşka geçiş yapar. Kitabın asıl konusu budur.

Bir gün Raif Efendi sabunculuğu öğrenmek için Almanya’ya gider ve burada bir sergiye katılır. Sergide gördüğü Kürk Mantolu Madonna tablosundan oldukça etkilenir ve tablonun sahibi ile karşılaşır kadından oldukça etkilenir. Daha sonra bu karşılaşmaları Raif efendinin kadını takip etmesi ile devam eder. Raif Efendi bu kadına sırılsıklam âşık olur. Fakat kadın her defasında Raif efendiyi bu konuda uyarır. Ona âşık olmaması gerektiğini, hiçbir erkeğe bağlılık hissetmeyeceğinden bahseder. Kürk Mantolu Madonna kitap özeti bu iki farklı insanın aşkını ele almaktadır. Fakat yaşanan olaylar o kadar farklıdır ki hikâyenin içerisinde kendinizi kaybetmenize ve kaptırmanıza neden olmaktadır.

Sabahattin Ali’nin bu eseri, kısa sürede pek çok okur tarafından okunmuş olunup oldukça beğeni kazanmıştır. Aslında yaşanan hayatların geçmişte ne kadar da gizem dolu ve farklı olduğunu konu alan kitap, bu günün sıradanlığından bıkmış bir genç ile yaşlı bir adamın bir araya gelmesi ile geçmişin yapraklarının tekrar açılması ile bambaşka bir yolculuğun başlamasıdır. Sebahattin Ali’nin saf ve duru anlatımı ile bu kitabı hemen okuyacaksınız ve etkisinden kurtulamayacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.