1937 yılında yayınlanan Sabahattin Ali’nin bu romanı oldukça beğenilmiş ve ses getirmiştir. Kitap, aslında dönemin sorunlarını anlatan bir kitaptır. Özellikle değinilmemiş problemlere değinen yazarın bu kitabı oldukça beğenilmiştir. Batılaşmayı ele alan bu kitap Kuyucaklı Yusuf ile ezilen toplumun durumunu ele alan bu kitap toplumun durumunu bu kahraman ile ele almaktadır. Romanın başkahramanı küçük yaşta eşkıyaların köylerini basmasından dolayı annesini ve babasını kaybetmiştir. Daha sonra kaymakam Yusuf’un bu haline acır ve onu evlat edinir. Bundan sonra Yusuf’a Kuyucaklı Yusuf derler. Fakat kaymakamın Muazzez adında bir kız vardır ve beraber büyüyen bu çocuklar birbirlerine karşı büyüdükçe his beslemeye başlarlar. Bir gün bir panayır yerinde Şakir adında bir adam Muazzez’e laf atar ve Yusuf adamı döver. Bu durum adamın içine yer etmiştir ve Muazzez’i b abasından ister. Kaymakamın kumar borcu vardır ve bu yüzden kızını Şakir’e vermeyi kabul eder. Muazzez bu durumda çaresiz kalır ve Yusuf’a duygularını açar. Artık Yusuf’un hayalleri gerçek olmuştur. Kızı hemen kaçırır ve yakın bir köyde evlenirler. Kuyucaklı Yusuf kitap özeti aslında acıklı bir aşk hikâyesi olsa da toplumun sorunlarını da ele alarak okurlara farklı bir tat veren kitaptır.

Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti

Hikâyenin bu denli zorlu bir aşk ile başlaması ve sürekli olarak zorluklarla ilerlemesi sizleri oldukça etkileyecektir. Romanda imkânsız gibi görünen bir aşk gerçek olur fakat kötülerin kuşattığı bu aşkı zorlu zamanlar beklemektedir. Bir gün kaymakam ölür ve evin bütün hâkimiyeti karısına geçer. Kadın kısa süre de evi kumar oynana içki içilen bir ortama dönüştürür. Yusuf’a duyduğu kinin tohumlarını yavaş yavaş ekmeye başlar. Onu civar köylerdeki işlere yollar ve evden uzaklaştırır. Bunun üzerine kızını da fuhuşa zorlar. Bu durum kısa sürede tüm köyde duyulur. Yusuf’un da kulağına giden bu durum da hemen evine dönen adam yaşananları kendi gözleri ile görür ve söylentiler doğrudur. Yusuf, aile halkının hepsini öldürür. Karısı da ağır yaralanır. Karısını alıp kaçmak isteyen Yusuf, karısını da yolda kaybeder ve onu gömer.

Kuyucaklı Yusuf kitap özeti aslında toplumun sorunlarını küçük bir köy üzerinden ele alarak, yaşanan acı gerçekleri gözler önüne seren bir kitaptır. Hikâyenin bu kadar etkileyici olmasının bir sebebi de Yusuf ile Muazzez’in aşkıdır. Kitap okurlar tarafından da oldukça beğenilmiştir ve kısa sürede çok okunan kitaplardan olmuştur. Özellikle dönemin problemlerini ele aldığından dolayı daha çok okur kitlesine sahip olan yazarın, değinilmemiş problemlere de değinmesi ile oldukça ses getiren bir hikâyeye imza atmıştır. Yusuf’un bu hikâyesi sizleri oldukça etkileyecek. Farklı bir üslup ile hikayeyi ele alan yazar, her yaştan insanın rahatlıkla okuyabileceği bir kitap yazmıştır.