Kitapozeti.Net

Madde 22 Kitap Özeti – Joseph Heller

13.07.2018
37

Joseph Heller, farklı bir savaş romanı ele alarak oldukça güzel bir roman ortaya çıkartmıştır. 2.dünya savaşını ele alan bu kitap, savaş sırasında İtalya’da Amerika ordusu için çalışan, bombardıman pilotu olan Yossarian’ın hikâyesini ele almaktadır. Başarılı bir pilot olan adam aslında kendi çalıştığı birime de kızgındır. Sürekli savaşmak zorunda olan adam uçuş sayılarını tamamlamaya çalışmaktadır. Bu sırada çok fazla düşman edinir. Adam savaş sırasında tehlikeli görevleri almamak için birçok şey denemektedir. Fakat madde 22 ye takılmaktadır. Madde 22 de denilen eğer bir kişi tehlikeli savaş uçuşlarına katılmak için gönüllüyse o adam aklını kaybetmiştir fakat bu uçuşlara katılmak istemediğini belirten yazılı bir dilekçe verirse adamın aklının yerinde olduğu düşünülür ve görev adama kesinlikle verilir. Madde 22 kitap özeti savaş pilotunun hayatını ele alır ve madde 22 den feragat etmeye çalışma çabalarını anlatmaktadır.

Madde 22 Kitap Özeti

Yossarian’ın hikâyesini konu edinen kitap, adamın hasta olması ile konuya başlar. Hata olan pilot askeriyede kalabilmek için bu hastalığını bahane eder ve ateşi sürekli yüksek olduğu için de askeriye de kalma isteği gerçekleşir. Fakat daha sonra bu isteğinin hiç te iyi bir fikir olmadığına karar verir. Bu savaş yüzünden çok fazla kişi hayatını kaybetmiş ve kalanlarda genellikle akıllarını yitirmişlerdir. Daha sonra pilot hastalığının geçtiğini ve evine dönmek istediğini bildirir. Fakat bunun için de gerekli uçuş sayılarını tamamlaması gerektiği söylenmiştir. 50 uçuş görevini tamamlamak zorunda olan adamın 44 uçuşu vardır. Bu uçuş sayılarının dolması için riskli görevlere katılması gereken adam bu görevlere çıkmak istemediği için madde 22’yi kullanmak ister. Fakat bu madde de onun yardımcısı olmaz ve kaçmak zorunda kalacaktır.

Adam artık hayatının geri kalanına kaçak olarak devam etmek zorunda kalacaktır. Kitabın bir bölümünde yer alan “ Dünyanın her köşesinde bombardıman hattının her iki tarafındaki delikanlılar, vatanları olduğu söylenen şey için canlarını ortaya koyuyorlardı ve kimsenin umurunda değildi. Özellikle de genç canlarını ortaya koyan delikanlıların.” Denmiştir. Oldukça etkileyici bir hikâyeye sahip olan bu kitap sizleri derinden etkileyecektir. 2. Dünya savaşının da etkilerini anlatan bu hikâye sizleri oldukça etkileyecektir.

Madde 22 kitap özeti sizleri hikâyesi içerisinde kaybolmanızı sağlayacak ve oldukça farklı bir psikolojinin içerisine sizi hapsedecek. Madde 22 sizlere hikâyesinin yanı sıra yazarın akıcı dili ile de kolay okunabilir bir kitap sunmaktadır. Bu kitap ile savaşın insanlar üzerinde bıraktığı psikolojik etkileri göreceksiniz ve bir adamın yaşamak için ailesinin yanına dönebilmek için ne kadar çok çabaladığını anlatan bir kitap ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu kitapta özellikle madde 22’nin komikliği sizlere garip gelecektir. Kitabın sonu ise beklenmedik bir şekilde sizleri şaşırtacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.