Kitapozeti.Net

Martı Kitap Özeti – Richard Bach

17.04.2018
78

1972 yılında Richard Bach tarından kaleme alınan hikâye oldukça güzel kurgulanmıştır. Küçük Prens tadındaki öykü sıra dışı bir martının hikâyesidir. Martı diğer martılar gibi yemek peşinde koşmaz, farklıdır. Yemek için diğer kuşlarla kavgaya girmez. Yazar bir martı üzerinden aslında insanoğlunun davranışlarını ele almış, eleştirmiştir. Ders çıkarabileceğiniz masal tadında bir öykünün içinde kaybolacaksınız. Martı kitap özeti aslında diğerlerinden farklı olan bir martının hayatıdır. O diğerleri gibi yemek için yaşamaz, o uçmak ister, onun için önemli olan kanatlarını açıp havalanmaktır. Martının ailesi ise bu duruma oldukça tepki gösterir, onun da diğer martılar gibi yemek bulmasını isterler. Martı ailesini dinlemez ve uçuş denemelerine devam eder, ama sonuç başarısızlıktır.

Bu başarısızlığın ardından martı da diğerleri gibi sıradan olmaya karar verir. Söylenene göre martılar karanlıkta uçamazlar. Bir gün karanlıkta uçuş yapmayı denemek ister Martı. Sonunda başarmıştır. Karanlıkta uçuş denemeleri yaprak kendini geliştirir ve akrobatik hareketler yapmaya başlar. O artık diğerlerinden farklıdır. Oldukça yetenekli bir martıdır. Çevresinin ve ailesinin bu yeteneğini köreltmesine izin vermez, farklıdır ve farklılıklarını ortaya koyar. Fakat martı konseyi bu durumu fark ettiğinde çok kızmıştır. Martı Livinston’u sorumsuzlukla suçlarlar. Martının sürüden atılmasına karar verilir. Sürüden ayrılan martı oldukça üzgündür ama özgür uçuşlarına devam eder. Bir gün iki martı ile karşılaşır, oldukça farklı uçan bu martılara katılmaya karar verir.

Martı Kitap Özeti

Martı kitabının ikinci bölümünde ise kahramanımız kedini bambaşka bir gezegende bulur. Artık onun ışıklı kanatları vardır ve martı burayı cennet olarak tabir eder. Buradaki martılar uçuş yeteneklerini geliştirmiş farklı tarzlarda uçmaktadırlar. Livingston, dünyada da bu tarz uçuş denemeleri yapmak isteyecek öğrencilerin olabileceğini düşünür. Gezegendeki diğer martılar buna karşı çıksalar da Livinston dünyaya geri döner. Olaylar gerçekten de kahramanımızın istediği gibi olur ve pek çok öğrenci toplar. İşte Livingston bu şekilde pek çok martının kendini fark etmesini sağlamıştır. Kendini bulan martılar özgün uçuşlar gerçekleştirmeye başlarlar. Martı kitap özeti aslında martılar üzerinden insanların toplum içerisindeki yerleri ve davranışlarını ele alan bir kitaptır. Bu kitapta yazar, her insanın farklı olduğunu ve farkların bizi biz yapan detaylar olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Toplum içerisinde yaşasak ta standart kişiler değilizdir. Her kişinin kendine özgü bir özelliği vardır ve bu özerlikleri toplum içerisinde bizleri birbirimizden ayıran öğelerdir.

Martı kitabı aslında bir öyküden ziyade insanoğlunun davranışlarını eleştiren bir kitaptır. Yazar sıradanlaştırılıp tek düze bir toplum yapısı oluşturmaya çalışan intanları eleştirmektedir. Kendi farklılıklarını ortaya koymak isteyen çok fazla insan varken bu özelliklerimizi kısıtlayan çevremizi ailemizi eleştirmektedir. İnsan ne olursa olsun her zaman kendinin farkına varabilmelidir. Kendi olmalı ve yetenekleri doğrultusunda yaşamalıdır. Sevdiği şeyleri yapmalıdır Hayat sadece çalışmak ve para kazanmaktan ibaret değildir Karnını doyurmak için yaşayan martımı yoksa uçmayı seçen martı mısınız karar vermelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.