Kitapozeti.Net

Michelangelo Buonarroti Kimdir? Kısaca Biyografi

01.10.2019
2

Michelangelo Buonarroti, 6 Mart 1475’te Toskana bölgesindeki Caprese’de doğdu. Ailesi Lodovico Buonarroti Simoni, Caprese podesta veya belediye başkanı ve Michelangelo altı yaşındayken ölen Francesca di Neri idi. Buonarroti ailesi, Floransalı soylulardan doğdu, ancak finansal ve sosyal durumları, Michelangelo’nun doğduğu tarihte ciddi şekilde tehlikeye atıldı. Michelangelo’nun doğumundan bir ay sonra aile, Michelangelo’nun ıslak bir hemşireye emanet edildiği Floransa’ya geri döndü.

1485’te Lodovico Buonarroti yeniden evlendi ve Michelangelo, kısa bir süre yerel bir okula devam ederek ailesiyle birlikte yaşamak için Floransa’ya döndü. Babasının onaylamamasına rağmen, Michelangelo Domenico ve David Ghirlandaio’nun atölyesinde çırak oldu, burada Erken Rönesans eserlerinin eskizlerini yaptı ve muhtemelen fresk resmini öğrendi. 1489’un başlarında, Bertoldo di Giovanni’nin klasik eserlerinin kil ve mermer kopyaları üzerinde çalıştığı heykel okuluna kaydolmak için Ghirlandaio kardeşlerin stüdyosundan ayrıldı.

1490’da, onbeş yaşındaki Michelangelo’nun yeteneği o kadar ilerlemişti ki, sanatın önemli bir Floransalı kullanıcısı olan “The Magnificent” olarak bilinen Lorenzo de ‘Medici, genç sanatçıyı sarayında yaşamaya davet etti. Michelangelo, Lorenzo’nun Nisan 1492’de ölene kadar ‘Medici’nin evinde kaldı ve orada geçirdiği zaman, gelişimi için son derece önemliydi. Lorenzo’nun sarayında Michelangelo akademik eğitimine gayrı resmi bir temelde devam edebildi ve hem Neoplatonizm’in önde gelen şampiyonu Marsilio Ficino’ya hem de en büyük dedektörü olan dini fanatik Girolamo Savonarola’ya maruz kaldı. 1492’de Michelangelo, Fransızlar Charles VII’nin altına girene kadar çalıştığı Piero de’Medici tarafından Medici sarayına geri davet edildi.1494’te Venedik ve Bologna’ya kaçtı. Floransa kısaca bir cumhuriyet oldu ve Michelangelo, 1495’te Medici sarayında çalışmak üzere geri döndü.

1496 yazında, Michelangelo, kısmen Floransa’daki hassas siyasi durumdan kaçınmak için Roma’ya taşındı. 1501 yılına kadar Roma’da kaldı, heykeller için birçok önemli komisyon üzerinde çalışıyordu, aralarında erken bir pieta ve bir Bacchus vardı. Michelangelo’nun şöhreti büyüdü ve 1501’de Floransa’ya döndü; burada 1504 yılına kadar tamamlanmayan mermer David için bir sözleşme aldı . Heykel figürleri ve resimler için birçok başka sözleşmeye başladı, ancak bu komisyonların çoğu hiç bitmedi.

Papa Julius II, mezarı üzerinde çalışmaya başlamak için 1505’te Michelangelo’yu Roma’ya çağırdı. Julius projesinin Tomb’u, sayısız yeniden tasarımı ve nagging sözleşmesi problemi ile kırk yıl sonra küçültülmüş bir versiyonda tamamlandı ve Michelangelo kariyerinin düşük noktası olarak kabul etti. 1506’da Michelangelo, bitmemiş bir duvar resmi üzerinde çalışmak üzere Floransa’dan Roma’ya gitti, sonra da Papa’nın bronz büstü yaptığı Bologna’ya gitti. 1508’de Julius II, Michelangelo’dan Roma’ya geri döndü ve 1512’de bitirdiği ağırlaştırıcı bir görev olan Sistine Şapeli’nin tavanını boyamasını istedi. Papa Julius II’nin 1512’de öldükten sonra, Michelangelo, mezar için sözleşme koşullarını ortadan kaldırarak 1516’ya kadar Roma’da kaldı. ve yavaşça işe başlamak.

1516’da Michelangelo, yine Medici gücüne sahip olan Floransa’ya, yeni Papa X Leo’nun emriyle geri döndü. Orada San Lorenzo Katedrali’nin cephesinde çalışmaya başladı. Michelangelo, bu projede ve 1520’ye kadar Roma’daki Julius Türbesi’nde aralıklarla çalıştı. Reformun başlangıcında 1520’den 1524’e kadar, Medicis için bir projede çalıştı, ancak aile, 1529’da, papalık koltuğunda şehre kaçtı. Roma, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun paralı askerleri tarafından görevden alındı. Michelangelo, 1529’u Floransalı Cumhuriyeti’nin istihdamı için harcadı ve şehri işgalden korumak için tahkimatlar tasarlamaya çalıştı. Devrilen Papa Clement VII ve Floransalı cumhuriyet arasındaki çatışma kötüleştiğinde, Michelangelo Venedik’e kaçtı, ancak Cumhuriyet onu ihanetle suçladığı zaman Floransa’ya döndü. 1530’da Floransa, şehri Clement VII’nin kontrolünde tutan imparatorluk birlikleri tarafından işgal edildi. Papa, daha fazla mezar sözleşmesi görüşmesi için Roma’ya gittiğinde 1532 yılına kadar yaptığı Medici Şapeli üzerinde çalışmaya devam ederse korkmuş bir Michelangelo dokunulmazlığı teklif etti. Hayatının geri kalanı için Roma’da kaldı. Papa III. Paul, 1534’te Clement VII’yi başardıktan sonra, Michelangelo’ya Julius’ın mezarının inşaatını durdurmasını emretti. Roma’daki Sistine Şapeli’nin Son Yargı Sunağı. Son Kararın 1541’de tamamlanmasından sonra , Michelangelo , Paul III için Aziz Paul ve Aziz Peter freskleri üzerinde çalışmaya başladı ve sonuçtan hayal kırıklığına uğramasına rağmen Julius’un mezarını bitirdi.

Bu sırada, Michelangelo, Son Yargılamada çıplaklık kullandığı için saldırıya uğradı Karşı Reformun etkilerini hisseden Michelangelo, mimarlığa daha fazla dönmeye başladı ve aynı zamanda en ciddi şekilde şiir yazmaya başladı. 1540’lı yılların sonlarında Michelangelo, Palazzo Farnese’nin yapımı , Florentine Pieta’nın biçimlendirilmesi, Roma’nın Campidoglio’sunun yeniden inşası ve St. Peter’in Roma’da tasarlanması gibi birçok önemli projeye imza attı . Vasari’nin Michelangelo biyografisi 1550’de, Condivi ise 1553’te yayınlandı.

Yaşamının son on yılında, Michelangelo birkaç proje üzerinde, en önemlisi üçer pieta heykelinin , bir dizi dini çizimin yanı sıra St. Peter kubbesi ve diğer önemli binaların tasarımları üzerinde çalıştı . Sağlığı düştüğünde, Michelangelo mimari projeleri için tasarım çizimleri ve modelleri üzerinde yoğunlaştı ve yavaşça pietaları üzerinde çalıştı. Şubat 1564’te aniden çok hastalandı ve iki gün sonra yakın arkadaşları ile yatağında öldü. Papa vücudunun St. Peter’a gömülmesini istemesine rağmen, Michelangelo’nun varisi onu Santa Croce’de gömülü olduğu Floransa’ya geri getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.