Büyük zengin bir kentin kuytu, fakir bir mahallesinde Momo adında küçük sevimli bir kız çocuğu yaşarmış. Momo kitap özeti Momo kimsesiz bir kızmış ve çevredeki komşularının yardımı ile yaşamına devam eder. Yaşadığı bölgede herkes Momo’yu sever onunla sohbet etmeye bayılırmış. Öyle ki Momo’yu tanımayan biriyle karılaştıkları zaman hemen Momo’yla tanışması gerektiğini söyleyip o kişileri Momo’nun yanına götürürlermiş. Momo anlayışlı, adil ve açık sözlü bir kız çocuğuymuş. Çocuklar onunla oynamaya bayılır sürekli yanına giderlerdi. Hatta kavga edenler Momo’nun yanına gidip kim haklı kim haksız ona sorarlardı. Momo’nun en yakın arkadaşları çöpçü ihtiyar Beppo ve Turist rehberi Gigi’ dir.

Momo kitap özeti

İhtiyar Beppo kendi halinde çöpçülük yaparak, Gigi ise turistlere kendi uydurduğu hikâyeleri anlatarak geçimini sağlıyordu. Momo bir süre böyle huzurlu yaşadıktan sonra Duman Adamlar adı verilen kötü adamlarla mücadele etmeye başlar. Bu duman adamlar zaman tasarrufu bahanesiyle insanları birbirinden ayırıp dostlukları bitirmeye başlamışlardı. Bu durum karşısında hem üzülen hem de sinirlenen Momo bu şirketle mücadele etmeye başladı. Momo kitap özeti duman adamlar ilk olarak Momo’nun dostlarını ikna edip onları çevrelerinden ve hayatlarından uzaklaştırırlar. Daha sonra Momo ‘ya oyuncaklar getirip onu da ikna etmeye çalışırlar.

Momo temsilciyi zorlar ve ikna edemeyen temsilci ağzından asıl amaçlarını kaçırıverir. Duman adamların asıl amaçları insanların vakitlerini onlardan çalmaktır. Daha sonra yaptığı hatayı fark eden yönetici söylediklerini unutması için Momo ’ya baskı yapar fakat Momo bunları unutmayacağını söyler. Böylece Momo duman adamları bitirmeye karar verir. O günden sonra Momo arkadaşlarına durumu anlatmaya ve zamanlarını çalmaya çalıştıklarını anlatmaya çalışır. Duman adamlar kentteki çocukları bir yerde toplamış ve oyun oynamaları gereken zamanlarını ağır işler yaparak geçirmelerini sağlıyorlardı. Momo’nun çabasını gören şirket onu yakalamak ve işlerini bozmasına engel olmak isterler.

Büyük bir kuşatma yaparlar ve Momo bu kuşatmadan Hora Usta’nın kaplumbağası sayesinde kurtulur. Hora Usta hiçbir zaman sokağında yaşar ve kaplumbağa Momo’yu buraya getirir. Momo kaçtıktan sonra Duman adamlar Beppo’ yu ikna etmişlerdir. Beppo Momo’nun kaçırıldığını düşünüp 100 bin saat tasarrufa karşı Momo’yu kurtarmak için anlaşmıştır. Yerleri hızlı hızlı süpürerek zamandan tasarruf edecek ve Momo’yu kurtaracaktır. Bu arada turist rehberi Gigi de duman adamlarla anlaşmış ve çok meşgul bir adam olmuştur. Momo Hora ustayla mücadelesine devam etti. Hora Usta zamanı durdurur ve duman adamlar tamamen bitene kadar onlarla mücadele etmiştir. Hikâye ana fikir olarak dostluk e paylaşma tabanlı bir hikâyedir. Dostlarımız bizim için kıymetlidir ve onları korumak adına mücadele etmekten ve yanlarında olmaktan asla kaçınmamalıyız. Momo dostlarının değerini bildi ve zamanını onlarla daha fazla vakit geçirmek için kullandı. Dostları Momo’nun bu mücadelesi karşısında ona daha fazla sevgi ve saygı beslediler. 

Arama Terimleri: momo 3 kısım ozet kısa