Kitapozeti.Net

Monte Kristo Kontu Kitap Özeti – Aleksander Dumas

18.05.2019
66

Aleksander Dumas tarafından 1844 yılında yazılan Monte Kristo Kontu kitap özeti Napolyon döneminde Fransa’da geçmektedir ve Napolyon Fransa’sını anlatmaktadır. Kitapta haksızlığa ve iftiraya uğrayan bir denizcinin intikam öyküsü son derece akıcı bir dille anlatılmıştır ve kitap macera romanları arasında bir klasik olmuştur.

Monte Kristo Kontu Kitap Özeti

Edmon Dantes bir denizcidir. Seferde olduğu geminin kaptanı hastalanınca yerine Dantes’in kaptan olmasını dilemiş ve daha sonra ölmüştür. Dantes geminin kaptanı unvanını almıştır ve bu gemi personeli tarafından hiç sorgulanmamıştır. Sadece gemide muhasebeci olarak bulunan Danglars bu durumdan hiç memnun olmamıştır. Dantes Marsilay’lı bir denizcidir ve sefer bittikten sonra ailesinin yanına Marsilya’ya gider. Burada sadece yaşlı babası ve nişanlısı Mercedes vardır ve onu özlemle beklemektedir.

Mercedes ailesini kaybetmiştir ve hayatta olan tek yakını amcasının oğlu olan Fernand’dır. Fernand Mercedes’e aşıktır ve onunla evlenmek istemektedir. Fakat Mercedes Dantes’e aşıktır ve ona çok sadıktır. Dantes Marsilya’ya döndüğünde hemen nişanlısının evine gider. Fernand’da evdedir fakat Dantes’in gelişine hiç memnun olmaz. Dantes’in Marsilya’ya döndükten sonra yaşadıkları Monte Kristo Kontu kitap özeti konusunu oluşturmaktadır. Fernand, Dantes gelince evden ayrılır ve geminin muhasebecisi olan Danglars ile tesadüf eseri karşılaşır. İkisi de Dantes’i kıskanmakta ve nefret etmektedir. İkili içki içerek bir intikam planı oluşturur. Dantes’i Napolyon’un casusu gibi ihbar ederler ve Dantes yakalanarak hapse atılır. Dantes’in hapse atıldığı gün Mervedes’le evlendiği düğün günüdür.

Dantes 14 yılını hapiste geçirir. Bu süre zarfında Napolyon bir adaya sürgün edilmiştir. Dantes hapiste geçirdiği süreyi kendini eğitmekle geçirmektedir. Bu sırada tanıştığı Abbe Farya onun her şeyin farkına varmasın sağlar. Bundan sonra Dantes sadece intikam için var olacaktır. Hapiste tanıştığı Farya, Dantes’e gizli bir hazinenin varlığından söz eder. 14 yıl hapiste kalan ve bu süreyi kendini eğitmek için kullanan ve intikam hırsıyla dolmuş olan Dantes hapisten kaçar. Farya’nın bahsettiği hazineyi bulur, yeni hayatına eğitimli ve zengin biri olarak başlar.

Dumas Monte Kristo Kontu kitap özeti artık Dantes’in intikam planını hayata geçirişini anlatmaktadır. Dantes yeni bir kimlik belirler ve kendisini Monte Kristo Kontu olarak tanıtmaya başlar. Hayatını mahfeden insanları yakından takip etmeye başlar ve onların zaaflarını belirler. Onların zaafları üzerinden de intikam planını işlemeye başlar. Eskiden çok iyi bir insan olan Dantes tamamen değişmiş ve sadece intikam peşinde koşan bir insan olmuştur.

Aleksander Dumas tarafından yazılan roman günümüzde hale en iyi macera romanları arasında görülmektedir. Okullarda da ödev olarak verilen kitap bir klasiktir. İnsanın uğradığı haksızlıklara karşı intikam alırken sınır tanımadığının bir örneğidir. Napolyon dönemini de işlemesi ülke tarihlerine ilgi duyanların kitabı daha çok tercih etmesine neden olmuştur. Monte Kristo Kontu herkesin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.