Kitapozeti.Net

Mor İnek Özeti – Seth Godin

06.08.2018
87

Gary Vaynerchuk, Seth Godin’i şovunda “efsane” olarak tanıttığı zaman adil bir noktaya sahiptir . Google’da sadece ilk isminizi yazabildiğiniz ve kendi blogunuzun gösterileceği bir durum olduğunu biliyorsunuz.

Seth Godin, internetin ilk günden başlayacağı şeyin büyüklüğünü yakaladı ve oğlan haklıydı. İlk girişimi olan Yoyodyne, 1995 yılında online oyunculara hediye ve yarışmalar ve oyunları piyasaya sürdüğü oyunlara (bu duruma inanabiliyor musunuz?), 1998’de Yahoo tarafından 1998’de satın alındı ​​ve Seth’in Pazarlama Müdürü olarak yeni bir işe başladı. .

Daha önce, ama özellikle 2000 yılında çıktıktan sonra, 18 çok satan kitap yazdı ve 6,000 mesaj sayan dünyadaki bir numaralı pazarlama blogunun sahibi oldu .

İşte bu özel şaheserden 3 ders:

  1. Reklamcılığın üçüncü çağında yaşıyoruz, pazarlamanın ağırlıklı olarak ağızdan geçen kelimelerle yapıldığı yer.
  2. Risk almamak risk almaktan daha risklidir.
  3. Ürününüzün başarılı olmasını istiyorsanız, ilk müşterileriniz olarak ilk uygulayıcılara odaklanın.

Pazarlamanızı olağanüstü hale getirmeye hazır mısınız? İşte başlıyoruz!

Ders 1: Bugün pazarlama ağırlıklı olarak ağızdan ağza verilen önerilerle yapılmaktadır.

Seth bizi reklamın tarihi boyunca yürüyor ve üç ayrı dönem olduğunu söylüyor.

Reklamlar eski dönemlerde geri dönmeden önce , insanlar sadece ağızları ile ilgili büyük fırsatlar hakkında kelime yaymak olabilirdi.

Örneğin, eski Roma’da, piyasadaki satıcılardan biri özellikle iyi balık sattığında, bir tane satın alan herkes elbette tüm arkadaşlarını ve ailesini anlatırdı. Muhtemelen, bir dahaki sefere pazara giderken, aynı satıcıyı ziyaret ederlerdi.

Reklam sırasında, reklamın büyü gibi göründüğü ve sattığınız paraya göre ne kadar para alabildiğinin tek sınırı 18 ve 19 yüzyıla kadar sürdü. Reklam panoları, dergilerdeki reklamlar, TV reklamları, hepsi bu kategoriye girer.

Ama şimdi  reklamdan sonra çağdayız. Tüketiciler artık reklamları tamamen yok sayar ve çevrimiçi reklamları banner reklamlara zaten kör ediyor . Özel bir şey aramıyorlarsa, örneğin bir araba, insanlar araba reklamlarına bakmazlar.

Şu an içinde bulunduğumuz dönemde, sözlü olarak pazarlamaya geri döndük, sadece söz konusu kelimenin çevrimiçi olarak değiştiğini, bu da iyi ve kötü ürünlerle ilgili haberlerin çok daha hızlı yayılmasını sağladı. Facebook, Twitter veya Instagram .

Ders 2: Risk almamak risk almaktan daha risklidir.

Reklam sonrası bir dünyada yaşadığımız ve internetin gürültülü bir yer olduğu için, göze çarpmaya gerçekten dikkat etmeniz gerekiyor – kahverengi, siyah ve beyaz inekler arasında mor bir inek gibi.

Seth bu dikkate değer pazarlamayı çağırıyor ve bu olmadan ürününüz başarısızlığa mahkum.

Bu nedenle, sizin ve şirketinizin şu anda yapabileceği en riskli şey, herhangi bir risk almamaktır.

Eğilimleri takip edip gürültü yapmamaya çalışmak sizi öne çıkarmaz, sizi görünmez yapar.

Örneğin, Ford istikrarlı bir şirket, ancak çok yenilikçi değiller. Yaptıkları şeyi tekrar tekrar yapıyorlar, bu yüzden hisse senedi fiyatları sadece 10 yılda değişti . Sıkıcı bir şirket.

Porsche’yi al, ve herzaman kenarda olan bir şirket görüyorsun. 2013 yılında, Porsche 918 projesiyle büyük bir risk aldı .

Daha önce hiç yapmadıkları hibrit teknolojisine sahip bir otomobil ürettiler, araba normal modellerinden sekiz kat daha ucuza mal oldu ve üretimi 918 üniteye sınırladılar.

Ama yaptıkları şey gerçekten dikkat çekiciydi, araba uzay tarzı tasarımı için büyük ilgi gördü ve aynı zamanda Nurburgring’de tüm zamanların rekorunu kırdı .

Araba tamamen tükendi.

Seçim senin.

Asla riskleri alamazsınız ve hiçbir zaman sonunda herkesin isteyeceği kadar büyük bir şey inşa edemezsiniz, ya da kenarda çalışabilir, zaman zaman düşebilir, ancak uzun vadede daha da yükselebilirsin.

3. Ders: Ürününüzün kitlelere başarılı bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız, önce ilk kullanıcılara odaklanın.

Erken evlat edinenleri duyduğumda, hep Simon Sinek ve onun konuşmasınıdüşünmek zorundayım .

Bunun özü, insanlara ne yaptığınızı söylemeden önce neden yaptığınızı anlatmanız gerektiğidir, çünkü bu ürününüzün doğru insan ellerine geçmesine yardımcı olacaktır.

Hem Seth’in hem de Simon’un durumunda, bu insanlar erken evlat ediniciler olarak adlandırılıyor.

Geleneksel pazarlama, yeni bir ürün ortaya çıktığında reklamlarını insanların çoğunda çeker. Bununla ilgili hata , çoğunluğun henüz hazır değil – kanıtlanmış bir ürün istiyorlar, yeni bir hile değil .

Bunun yerine, ürününüzü yenilikçiler ve erken evlat edinenler , teknoloji meraklıları, 24 saat boyunca bir iPhone satın almak için sıraya giren insanlar haline getirecek ve kelimeyi yaymalarını sağlayacak şekilde oluşturun .

Bunu yaptığınızda ve ürününüzün kolayca paylaşılabildiğinden emin olduktan sonra, ürününüzün sonunda difüzyon yoluyla kitlelere ulaştığından ve sizi kapıda bırakmayacağından emin olursunuz.

Kişisel çekimlerim

Seth’i bir özeti okuyarak, bir konuşma izleyerek, hatta bir kitabını okuyarak anlayamazsınız. Kendisini bir ömür boyu proje olarak tanımlar ve bence oldukça dikkat çekicidir.

Mor İnek’teki içtenlik çağrısı hoşuma gidiyor, gerçekten benimle iyi yankı uyandıran bir “kalk ve harika bir şeyler yap” taşıyor.

Bu kitap 2003’ten beri akıllara durgun geliyor, bugünkü pek çok fikir bugün hala kitlelere ulaşmadı – ama yapacaklar – çünkü onun tavsiyesi gibi, onun kitabı – dikkate değer 🙂

Her şeyi okumamıştım, ama çok sayıda büyük vaka çalışması var, eğer konuyla ilgili yeni biriyseniz, Blinkist hakkındaki özet için giderseniz, çok fazla bilgi var, ama Seth’in harika hikayeleri, kitap.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.