Kitapozeti.Net

Mor Kitap Özeti – Kahraman Tazeoğlu

18.04.2018
25

Kahraman Tazeoğlu diğer romanlarında olduğu gibi mor kitap özeti ile de okuyucularını hayal alemine sürüklüyor. Aşkın zamansız bir duygu olduğunu ve insan var olduğu sürece aşkın da olacağını gayet etkili bir şekilde vurguluyor.

Tek Dünya Devleti

Günümüzde bir ütopya olan fakat herkesin içten içe inandığı tek dünya devleti sonunda kurulur. Tek dünya devletinin kurulması ile savaşlar ortadan kalkmış ve insanlar huzur içinde yaşamaya başlamıştır. Bu nedenle insanlar tek dünya devleti kurucularına karşı minnet duymaktadır.

Dünya devletinin başkenti İstanbul’dur. Yeni bir isim verilirken İstanbul’un eski isimlerinden yola çıkılmış ve başkente Asitan adı verilmiştir. Kahraman Tazeoğlu ütopik bir öykünün anlatıldığı mor kitap özeti ile insan yaşamının nasıl değişeceğine dair örnekler vermiş fakat aşkı aynı bırakmıştır.

REKLAM ALANI

Kahraman Tazeoğlu’nun aşka dair düşünceleri ve aşkı anlatırken kullandığı ifadeler okuyucu tarafından çok beğenilmektedir. Kitaplarında farklı öyküler anlatsa da aşk temasından hiçbir zaman vazgeçmemektedir. Mor isimli kitabında da asırlar sonrası anlatılmakta ve insani duygu olan aşk hep aynı kalmaktadır.

Zaman değişmiş, tek dünya devleti kurulmuş, yapay zeka devreye girmiş ve teknoloji çok gelişmiştir. İnsanların beynine çip takılmış ve sürekli iletişim halinde olunması sağlanmıştır. Gezegenin hangi noktasında olursa olsun insanlarla iletişim bir kule sayesinde yaşanıyordur. İstanbul’un yedi tepesinden en sonuncusunda bulunan kule Mor olarak anılıyordur ve bu kuleyi yöneten kimse yoktur. Kulenin kendisi yapay zekadır.

Tüm insanlar tek dünya devleti kurulmasından son derece memnundur ve buna karşı olan sadece bir gurup vardır ve bu gurup da barbarlar olarak tanınıyordur. Asitan’da bulunan kırmızı kulelerde dünya devletinin kurucuları yaşıyordu fakat dünya devletinin fikir babası Dr. Nuh Ulak’tı. Dr. Ulak yüzbaşı rütbesine sahip bir oğula sahipti ve oğlunu Kutup bölgesinde yetişen bir miktar kardelen çiçeğini getirmekle görevlendirdi.

Aşk

Bu görevde yüzbaşıya bir akademisyen olan Asena eşlik edecekti. Yüzbaşı ile Asena Kutup bölgesine doğru harekete geçtiler ve yüzbaşı anında Asena’ya aşık oldu. Kutup bölgesine imiş gerçekleştikten sonra mor kitap özeti ekibin barbarların saldırısına uğraması ile hareketleniyor. Yüzbaşı Asena’nın barbarların ajanı olduğunu öğreniyor. Asena’da yüzbaşıya aşık olduğu için onun hayatını tehlikeye atmak istemiyor. Ve yüzbaşı ile barbarlardan saklanıyor. Bu arada mor kuleden Asena’ya gelişmeler hakkında sürekli bilgi geliyor.

Barbarları ortadan kaldırmayı hedefleyen Dr.Ulak kendi oğlunun da hayatını tehlikeye atarak bir bomba ile barbarları yok ediyor. Kitap bundan sonra her şeye rağmen yaşanan yüzbaşı ve Asena arasındaki aşka yoğunlaşıyor ve kurtulma mücadelelerini anlatıyor.

Kitap bir aşk romanı gibi gözükse de, dünya devleti kurucusunun barbarları kendisinin yarattığını vurgulaması en can alıcı noktalardan birisi. Kurucu barbarları kendisinin yarattığını çünkü düşmanı olmayan halkların kendilerine zarar vereceğini ifade etmesi son derece doğru bir tespit.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.