Kitapozeti.Net

Mürebbiye Kitap Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

20.04.2018
43

Kitapta, Fransa’da işleri yolunda gitmediği için İstanbul’a yerleşen bir ailenin konağına mürebbiye olarak giren bir kadını aynı aileden üç erkek ile olan ilişkisini ve sonrasında gelişen olaylar anlatılmaktadır. Uyumlu ve mutlu mesut yaşayan ailenin mürebbiye Anjel’in hayatlarına girmesi ile erkekleri baştan çıkarması öyküsü konu edilmiştir. Yazar burada aile hayatlarındaki ikiyüzlülüğü gözler önüne sermiştir.

Bazı çok önemli devlet memurluklarında bulunmuş olan Dehri Efendi, emekliye ayrıldıktan sonra kendini ilime ve okumaya vermiştir. Geniş konağında kitaplarla dolu bir odası bulunmaktadır ve vaktinin çoğunu orada okuyarak geçirmektedir. Aile bireyleri tarafından çekinilen ve korkulan bir kişiliğe sahiptir. Mürebbiye kitap özeti konakta kızı, kızı ile içgüveysi olarak evlenen damadı, okula giden bir oğlu ve karısının ölümünden sonra bir cariyesinden doğma iki küçük çocuğu ve dışarıda hayatını idare etmeye çalışan ama başarılı olamayan kardeşi ile birlikte yaşamaktadırlar. Bunlar dışında kahya kadın, hizmetçi, uşak ve aşçı da konakta ikamet etmektedirler. Dehri Efendi iki küçük çocuğuna eğitim vermesi için eve bir mürebbiye almaya karar verir. Bu kadın başından türlü olaylar geçmiş, İstanbul’a yerleşmiş Fransız bir kadındır.

Mürebbiye konağa geldikten sonra Dehri Efendi’nin kardeşi, çirkin kızının kocası Anjel’e ufak tefek kur yapmaya başlamışlardır. Mürebbiye kitap özeti Kadın sıkıcı hayatına biraz renk katmak için bu adamlarla ilişki kurmaya başlar. Evin çiçeği burnunda genç oğlu ile de ilişki kurmaya başlar. Semi’de yavaş yavaş mürebbiye ’ye yakınlık kurmaya başlar. Bu şekilde kadın bu üç erkeler birlikte ilişki kurmaya başlar. Hiçbir erkeğin diğerinden haberi yoktur. Kadın her erkeğe farklı günlerde randevu verir ve kimse durumu çakmaz. Semi ise yaşı ve tecrübesizliği nedeni ile Anjel’e bağlanmaya başlar. Durum bir süre bu şekilde kazasız belasız sürerken kahya kadın geceleri sofanın ışığının yanmasından şüphe ederek izlemeye başlamıştır. Durumu izleyip sevmediği Fransız kadının foyasını ortaya çıkarmak için bekler fakat tam basılacakları gece Anjel kurnaz bir hamle ile olayları savuşturur ve kahya kadın iftira atmasından dolayı işten kovulur.

İyice aşkından kavrulan Semi ise Anjel’in başka erkekler ile ilişkisini öğrenip, deliye dönmüştür. Genç adam, bir gece Anjel’in odasında başka bir erkek olduğunu tahmin eder ve elinde bir hançer alarak gündüzden menteşelerini gevşettiği kapıyı kırar ve korkudan titreyen Anjel’le karşı karşıya gelir. Dolapta biri olduğundan şüphelenir ve dolabı açınca babası ile karşılaşır. Bu duruma hazmedemeyen Semi çılgına döner ve herkesle alay eden ve küçük düşüren Anjel’i oracıkta öldürür. Daha sonra kendisi de intihar eder. Mürebbiye kitap özeti Dolapta bulduğu kişi ise asla aklından bile geçmeyecek bir isim olan babası Dehri Efendi’dir. Kitap aile yapısı içinde bile olsa bu şekilde birbirlerinin arkasından iş çeviren aile hayatını çok güzel anlatmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.