Kitapozeti.Net

Nar Ağacı Kitap Özeti – Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu

07.08.2018
38

kitabı, Trabzon, Tebriz, Tiflis ve İstanbul şehirlerinde geçen muhteşem bir aşk hikayesini konu almaktadır. Ayrıca savaş ve tarih konularında da oldukça yararlı bilgiler vermektedir. Nar Ağacı kitap özeti otuz yıl önce postaya verilen bir mektubun dedesinin ölümünün ikinci gününde eline ulaşır. Mektupta sadece selam ve adres verilmiş başka hiçbir şey yazılmamıştır. Dedesini ve büyük annesini araştırmaya karar veren torunları Tebriz’e gider ve adresi bulur. Gittiği adreste 90lı yaşlarda bir ihtiyar kalkıp torunu ile Meşhed yollarına düştüğü gibi hem geçmişi hem de bugünü oldukça net hatırlamaktadır. Torun sadece şunu merak ediyordu ne olmuştu da Tebrizli yerini yurdunu bırakıp terk etmişti.

Nar Ağacı Kitap Özeti

Dedesi Setterhan halı ticareti yapan bir aileden gelmektedir. Tebriz-Batum-Tiflis hattında halı ticareti yapan bir halı taciridir. Setterhan Azam adında bir halı dokumacı kıza aşık olur. Kızın babası durumu anlar fakat bu durumdan Azam’ın haberi yoktur. Halıları teslim ederken geriye Zerdüşt ağasının evi kalır.

Nar Ağacı kitap özeti Eve vardığında evde cenaze vardır ve onu ağanın oğlu Piruz karşılar. Piruz ile aralarında oldukça güzel bir arkadaşlık başlamıştır. Setterhan Piruz’u Taht-ı Süleyman’a davet eder. Ve Piruz daveti kabul ederek şehre gelir. Setterhan Piruz…2a halı tezgahlarını gösterirken o an Piruz Azam’a, Azam’da Piruz’a aşık olur.  İkisi birlikte Taht-ı Süleyman’dan kaçarlar. Bu durumda Setterhan ya o ikisini öldürecek ya da şehri terkedecektir.

REKLAM ALANI

Setterhan ikinciyi seçerek Batum’a gider ve orda ikamet ettiği sırada Bolşevik İhtilal’i patlak verir ve bir daha Tebriz’e dönemez. Burada arkadaşlarına ulaşır ve halıcılık işini yapamayınca bir kitapçıda çalışmaya başlar. O sırada başka bir ihtilal patlak verir ve Setterhan tutuklanır. İhtilal sırasındaki karışıklıktan dolayı arkadaşı Setterhan’ın kaçmasına yardımcı olur ve tekne ile Trabzon’a kaçar. Daha sonra Trabzon’a yerleşir. Setterhan burada çaycılığı öğrenir ve para kazandıktan sonra İstanbul’a yerleşmeye karar verir. Çay ocağında çalışırken Zehra adında bir kızla tanışır.

Nar Ağacı kitap özeti Zehra’ya İstanbul’a gitmeyi önerir Zehra bu fikre yanaşmayınca onunla Trabzon’da kalır. Zehra ve kardeşini anneannesi ve dedesi büyütmüştür. Anne ve babaları onlar daha çok küçükken ölmüşlerdir. Resim yapmayı çok sevdiği için özel resim hocası tutmuşlardır. Kardeşi ise liseyi okuduktan sonra askere gitmiştir. O sırada balkan harbi patlak verir ve bunun üzerine anneannesi Zehra’yı da alarak Samsuna yerleşir. Daha sonra İstanbul’a yerleşirler. Daha sonra ise Bolşevik İhtilali patlak verir birlikten geri çekilir ve tekrar Trabzon’a dönerler. Trabzon’a vardıklarında evleri artık eskisi gibi değildir. Nar ağacının dalları evin duvarlarından sarkmıştır. Tek istedikleri dedesinin sesini işitmektir. Hacı efendiyi gördükten sonra tahta bacağının önüne yığılarak ona sarılırlar. Bu sırada gözleri nar ağacının dallarına takılmıştır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.