Kitapozeti.Net

O Kitap Özeti – Stephen King

06.08.2018
73

Stephen King‘in ölümsüz eserlerinden biri olan O çok kalın tek bir ciltten oluşmaktadır. Kitabın kalınlığını gören okuyucular ürkmemelidir çünkü Stephen King’in mükemmel anlatımıyla O özeti su gibi akmaktadır. Gerilim ve korku romanlarının tartışmasız en önemli yazarlarından olan Stephen King doğaüstünü kullanma becerisiyle okuyucuları kitaplarının içine almaktadır.

O Kitap Özeti

Küçük bir Amerikan kasabası Derry. Derry diğer Amerikan kasabalarına benzemez çünkü onu diğer kasabalardan ayıran bir özelliği vardır. Derry kasabasının altında bulunan mazgallarda yaşayan bir yaratık bulunur. Bu yaratık zaman zaman insanlara gözükse de genellikle insanların kabuslarında ortaya çıkar.

O, on ile on iki yaşlarındaki yedi çocuğun hayatlarının hikayesidir. Çocuklar Derry kasabasında yaşayan yedi arkadaştır. Kasabanın dehlizlerinde yaşayan yaratık çocukların en kötü kabusu olmuştur. Gözüktüğü zaman palyaço kılığında gözüken varlık çocukların en sevdiği figürü bir korku objesi haline getirmiştir. Palyaço şekilsiz bir yaratıktır ve insanların korkularıyla beslenir. İnsanlar nelerden korkuyorsa karşılarına o şekilde çıkar. Stephen King O özeti ile insanların korkuları ile yüzleşmesini sağlamıştır.

Kitabın başkarakterleri olan yedi çocuk kendilerini Kaybedenler Kulübü olarak tanımlar. Çocukların yedisi de bir şekilde arkadaşları tarafından dışlanmaktadır. Çocuklar acımasızdır ve bu yedi çocuğun zaaflarıyla dalga geçmektelerdir. Çocuklardan birisi çok kiloludur, birisi kızıl tenlidir, bir tanesinin dini inançları öne çıkar, biri cinsiyetinden dolayı bir diğeri ise yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle arkadaşları tarafından alay konusu edilir. Bu yedi çocuk birbirlerine kenetlenir ve çok yakın dost olurlar.

Çocuklar, çocukluk dönemleri boyunca palyaçonun yarattığı korkularla yaşamak durumunda kalmışlardır. Büyüyünce bu çocuklar Deryy’den uzaklaşmış ve normal bir yaşam sürmeye başlamışlardır. Zaman içinde de çocukluk korkularını ve kabuslarını unutmuşlardır. Fakat kabuslardan kurtuluş yoktur ve 27 yıl sonra kabuslar yeniden başlamıştır. Kendilerine farklı yaşamlar kuran yedi çocuk tekrar bağlantı kurar zira kabuslar yedisi için de geçerlidir. Çocuklar kasabaya dönüp palyaço ile yüzleşmeleri gerektiğinin ve eğer yüzleşmezlerse asla normal bir hayatlarının olamayacağının farkına varırlar.

Altı genç bir araya gelir fakat en önemli olan arkadaşlarına ulaşmaları gerekir. Sağlık sorunlarıyla baş eden ve ciddi hareket ve konuşma zorlukları yaşayan genç, çocukluklarında palyaçonun en çok farkında olanlarıdır ve yüzleşmek için ona ihtiyaç vardır. Böylece yedi genç tekrar Derry’e doğru yola çıkarlar.

Stephen King O özeti için tam dört yıl emek vermiştir. Dört yılda tamamlanan kitap 1216 sayfadır ve yazarın başyapıtı olarak kabul edilir. Stephen King kitabı yedi çocuğun ağzından yazmıştır. Yedi çocuk da kendi düşüncelerini ve yaşadıklarını ayrı ayrı iki farklı zaman diliminde bölünler olarak anlatmıştır ve roman tam 14 boyutu olan bir kitaba dönmüştür. 1216 sayfanın her sayfasının aynı heyecanla okunması Stephen King’in ustalığının sonucudur. Gerilim romanlarını seven okuyucuların mutlaka okuması gereken bir başyapıttır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.