Kitapozeti.Net

Odak Kitap Özeti – Daniel Goleman

07.08.2018
23

, mükemmelliğin anahtarı kitabı konusu ve dili ile okurlar tarafından kısa sürede beğenilmiş ve çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. dünyanın oluşumunu, hayatın sırrını ele alan bir içeriğe sahiptir. Kitapta büyük patlama ile ilgili teoremlere ve bilim adamlarına da sık sık yer verilmiştir. Duygusal zekanın yazarı olarak tanımlanan bu kitabında her şeyin özünü ele almıştır.

Yazar odak kitap özeti ile aslında sürekli olarak bir yerlere yetişmeye çalışan insanoğlunun odaklanma konusunda yaşadığı sıkıntıları ele almıştır.  Odak kitabı tam olarak yedi kısımdan oluşmaktadır. Kitabın içeriğinde insanların birbirleri ile olan ilişkileri, dikkat ile ilgili bilgiler, öz farkındalık, başkalarının farkına varmak, geniş anlatım, araştırmalarda akıl iyi odaklanmış lider ve büyük resim şeklindedir.  Yazar dikkat için kitabında kas benzetmesinde bulunmuştur. Dikkat bir kas gibidir, az kullanılırsa zayıflar demiştir. Yazarın kitabında yer verdiği bu betimlemeler kişilerin daha akıcı bir şekilde kitabı okumasına yardımcı olmaktadır.

Odak Kitap Özeti

Goleman kitabında dikkati üç şekilde konumlandırmıştır. İnsanların kendilerine olan dikkati çevrelerine karşı olan dikkati ve dikkat dağıtıcı olan olaylara karşı dikkat. Günümüzde pek çok dikkat dağıtıcı nesne ve olay bulunmaktadır, bunun için kişilerin olabildiğince odaklanmayı öğrenmeleri gerekmektedir. ABD ‘de pek çok çalışan için odaklanma eğitimleri verilmektedir. Bu şekilde kişilerin işlerinde daha başarılı olmaları da sağlanmaktadır. Daniel Goleman için başarıya giden yol odaklanmadır. Kişilerin duygularını ve düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenmeleri gerekmektedir, bu şekilde odaklanarak her konuda başarı elde edebilirler.

REKLAM ALANI

Yazar özellikle teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok kişinin dikkat dağınıklığı problemi yaşadığına da değinmiştir. Teknolojik uygulamalara ayrılan zaman, kişilerin tamamen düşünce karmaşasına düşmesini sağlıyor ve odaklanmalarda büyük problemler yaşanıyor. Odak kitap özeti günümüz toplumsal sorunlarına da yer vererek aslında kişilerin neden odaklanma sorunu çektiklerinin net cevaplarını sizlere sunuyor, ayrıca bu odak problemi için de olabildiğince dikkat arttırıcı teknikler önererek, kişilerin bu konuda daha çok bilgi sahibi olmasını sağlıyor.

Umut şuana ve şimdiye odaklanmaktır diyen yazar, umut ile ilgili kişilerin geçmişe dikkatlerini vermeleri, yüzünden umutsuzluğun ortaya çıktığını belirtmektedir. Oldukça güzel tanımlamalar ve betimlemeler ile günümüzün pek çok sorununu anlatan yazar, pek çok ünlü düşünürün sözüne de yer vererek düşüncelerini onaylar nitelikte deyimlerde bulunmuştur. Dr. Marilyn Atkinson’un da dediği gibi insan hayatta neye odaklanırsa onda mutlaka sonuç elde edecektir. Yazar aslında kişilerin hayata dair duruşlarını belirlemesini sağlıyor. Kişilerin bu hayattan ne istediklerini sorgulatıyor. Umut etmeyi ve istediklerini yapmaya yönelik odaklanma çalışmaları şeklinde içerikler belirleyerek, sorunların çözümünü öğretiyor. Kişisel gelişim kitabı şeklinde hazırlanmış olan Odak sizlerin düşlünce yapınızı ve hayata dair olan bakış açınızı tamamen değiştirecek bir kitaptır. Yazar bu kitabı ile kısa zamanda pek çok başarı elde etmiş ve insanlara umut olmayı başarmıştır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.