Kötülüğün en derin sorularına cevaplar vermeye çalışa Arthur Schopenhauer için insan kavramı, talihisizliklerle ve kötülüklerle doludur. Fakat akıllı ve üstüngörülü insanlar bunu aşabilir, yalnızlıkla beraber karşılarındaki bu acıyı bir nebzede olsa azaltabilirler.

Arthur Schopenhauer’un bazı konulardaki fikirlerinin toplandığı bu eser, filozofun fikirlerini gayet iyi açıklamakla kalmıyor; aynı zamanda basit ve sade anlatımıyla okuyucuya bir zorluk çıkartmıyor. Birden fazla konunun ele alınışıyla beraber Schopenhauer’un ince zekasıyla birlikte hem kendi çağında gerçekleşen olaylara karşı bakış açısını dile getiriyor hem de bu zamana ışık tutuyor.

İnsanın yaşama amacını, yaşamın acısından kaçamayışını, sıkıntının ruhsal anlamdaki çöktürüşünü ve toplumun budalılıklardan bahsederken tutunduğu tavırla birlikte kesinlikle bir yol göstericikimliğine büründüğü kesindir. Bunu kendisi belki kabul etmeyebililirdi fakat felsefesinin içerisinde yer alan bazı değişkenler bu çağın, direkt olarak temelinde yaşanan sorunlarına çözüm imkanı sunuyor.

Arthur Schopenhauer’un fikirlerinin belirtildiği bu kitapta yalnızca yaşamak değil, aynı zamanda kitaplar üzerine fikirlerine de yer veriliyor ve daha önce duymadığınız birçok fikre karşı sizi uyarıyor. Okurken yeni bir kapının açıldığını ve Nietzsche’nin etkilenme nedenlerini daha iyi anlama imkanını bulabiliyorsunuz.

Her ne kadar tavrı kötülüğün prensipleri üzerine kurulu olsa da sevgiyi reddetmiyor, sevgisiz olunmayacağını da belirtiyor. Fakat bazı okuyucular tarafından bu yönünün kesinlikle yanlış anlaşıldığı da ne yazık ki bir gerçek.

Kitabın içerisinde yer alan her cümle sizi biraz daha sorgulamaya iterken ne yapabileceğinizi düşünmeye sevk ediyor ve ideal bir akıldan nasıl ötesini görebileceğini izah etmeye çalışıyor. Bunu, yani aklını kullanmanın boş işlere ağırlık vermeyle birlikte sonlandığı görüşünü öne sürerek yeni bir silsile oluşturuyor ve biraz daha insanları şaşırtmaya devam ediyor. Bu yönüyle daha çok doğu filozoflarından etkilendiğini düşünmek de yanlış olmayacaktır.

Arthur Schopenhauer’un yaptığı bir başka şey ise, akıl derecelerini belirlemek ve bunu kategorize etmektir. Bu şekilde tanımlamalar yaparak birçok insanı kızdırmayı da başarmıştır. Bunun nedeni, Schopenhauer’un tanımlamaları içerisinde, kendilerine yer bulamamalarıdır. Bu da, yine Schopenhauer’un belirttiği gibi, üstün zihne sahip insanlara karşı bir şey yapılamayacağı için nefrete dönüşür ve kendilerinden üstün zihinlere karşı bunu bir silah olarak kullanırlar.

“İnsan olmak ve insan olarak kalmak giderek zorlaşıyor.”