Türk Edebiyatına her geçen yeni bir genç yazar katılmakta ve okuyucular tarafından olumlu yorumlar almaktadırlar. kitap özeti ile bir genç kadının hem dini bilgiler verdiği hem de kişisel gelişim alanında okuyucularında pozitif düşünceler uyandırmayı amaçladığı oldukça güzel ve akıcı bir kitaptır. Yüce yaratıcımız Allah biz insanlar için bize yol gösterme amaçlı dört büyük kitap indirmiş, aynı zamanda o kitapları bize yorumlayıp anlatması için binlerce peygamber yollamıştır. Okudukça ufkunuzu açan bu eserde kendi içinize çekilecek ve hayattan ne isteyip ne istemediğinizi sorgulayacaksınız.

Ol Der ve Olur Kitap Özeti

Ol Der ve Olur kitap özeti aynı zamanda kişisel gelişim kitabı olarak da tabir edilebilir. Çünkü anlatılan hikâyelerde kendinizden birer parça bulacaksınız. Dini açıdan oldukça doyurucu bilgilere sahip kitapta ilahi güce olan bağınız artacak ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Kitap içerik olarak farklı hayat hikâyelerini konu etmektedir. Her hikâye birbirinden farklı ibret ve tövbe hikâyeleridir. Farklı yaşamların ilgi çekici ibret hikâyeleri okurken hem kendi hayatınızda hem de çevrenizdeki hayatlarda olup bitenleri düşünme fırsatınız olacaktır.

Kendimize en çok söylediğimiz ben iyiyim ben doğru yoldayım yalanları… Peki bunlar sandığımız kadar doğru mu? Gerçekten yeterince iyi ve doğru muyuz? Hayır değiliz! Hiçbir insan asla yeterince iyi ve doğru değildir. Olmayacaktır da her şeyin en kusursuzu bizi yaratan yüce Allahın en belirgin özelliğidir. Biz zavallı insanlar asla onun taşıdığı bu muhteşem özelliklere sahip olamayacağız. Kibirden uzak Allahın izinde birer Müslüman olarak yaşamak her şeye yeter mi? Önemli olan kalp güzelliğidir. Eğer haksızlığa senin dezavantajına bile olsa ses çıkarıyor ve mazlumunun hakkını savunuyorsanız iyi bir Müslüman olma yolundasınızdır.

Dinimiz o kadar güzel bir dindir ki insanlara çizdiği yol tamamen iyi insanların gittiği yollardan oluşmaktadır. Peygamberimiz ve onun en yakınları hiç kibir barındırmamış ve kendilerinden daha zayıf insanlara onlarca yıl yardımda bulunmuşlardır. Ol Der ve Olur kitap özeti bu kitapta iyi bir Müslüman olmak ve huzurun Allaha yönelerek bulunacağını bizlere vurgulamaktadır.

Kitap, insanların başına ne gelirse bu gelişmelerin ve olayların tamamen insanların ruhani yapıları ve evrene yolladıkları mesajlar ışığında gerçekleştiğini vurgulamaktadır. Eğer biri seni derinden üzdüyse ona bunu yapma gücünü sen vermişsindir. Yeterince sevmeseydin ya da hayatının bu denli önemli yerine onu yerleştirmeseydin üzmesi hatta gidişi seni derinden etkilemezdi. Üzülmek ağlamak ve giden kişileri özlemek çok normal duygulardır. Önemli olan kendi hayatınızı hiçe sayacak kadar dışarıdan birine ya da birilerine bu kadar bağımlı olmamaktır. Hayatta her şeyi evvela kendimiz için yaparız, yapmalıyız. Merkez biz olursak dışarıdan hiçbir güç kendimizi kendimize karşı kullanamaz. Ve kimse kendini derinden üzemez. Işık bizden başlıyor. Tünelin başına ve sonuna ihtiyacınız yok.

Arama Terimleri: ol der olur kitapın ozeti