Kitapozeti.Net

Olağanüstü Bir Gece Kitap Özeti – Stefan Zweig

18.04.2018
63

Olağanüstü bir gece kitap özeti, soylu burjuva bir aileden gelen hayatı boyunca hiçbir sıkıntı yaşamamış bir adamın artık hayatı artık anlamsız bulduğu ve sıkılmaya başladığı zamanlarda başlıyor. Sıradan bir Pazar günü bu sıkıntısı artık içini delecekmiş gibi hissettiği bir gece bir suç işler ve içinin tarifsiz bir mutluluk kaplar. Yaşamayı hissettiğini anlar.

Olağanüstü bir gece kitabı 1914 yılında Rava-Ruska’da bir Avusturya süvari alayında şehit düşen Baron Fredrich M. Von R.’nin notlarının bulunması ve yazara incelemesi için verilmesi ile kaleme alınmıştır. 7 haziran 1913’te otuz altı yaşında ailesini kaybeden Baron’a yüklü bir miras kalmıştır. Bu vesile ile subaylık mesleğinden emekliye ayrılmıştı Baron. Ailesinden kalan bu mirasla tamamen soyu bir aristokrat olmuştu. İlginç ve pahalı hobiler elde etmişti. Mesela kimsede bulunmayan nadir antika parçaları toplayıp onlarla uğraşıyor, kimsenin bilmediği kitapları getirtip kütüphanesini zenginleştiriyordu. Bunların yanı sıra kadınlara da epey ilgiliydi. Her istediğini elde etmek ve hayatta hiçbir sıkıntısının olmaması onu buhranlara ve derin kederlere sürüklemeye başlamıştı. Tam altı ay sürecek bir durgunluk dönemine girdi. Bu dönemde ne antikalarla ne kitaplarla ne de kadınlarla ilgilenmişti. Ta ki bir geceye kadar…

O gece aniden evinden çıktı. Ve bütün soyluların gittiği at yarışlarına doğru yola koyuldu. İçer girdiğinde aşina olduğu o soylu zengin kesim sıra sıra oturuyordu. Yarışları izlerken güzel bir kadın gözüne takıldı, kadın gözleriyle Baron’a adeta cilve yapıyordu. Bu durum onun gayet hoşuna gitmişti fakat kadının yanında şişman bir adam belirdi. Kadının kocası olan adam bütün oyunu ve heyecanı bozmuştu. Bir an bir kargaşa oldu ve şişman adamın elindeki kuponlar yere düştü. Bir tanesi ayağının altına gelen Baron kuponu alıp yarışı takip etmeye başladı. Çünkü elindeki kupon kazanan ata aitti.

Baron yarışı ve ikramiyeyi kazandı. Bu istemsiz suç işleme duygusu ona tekrar bir kupon aldırttı ve o yarışı da kazandı fakat bu durum Baron’un pek hoşuna gitmedi. Bir panayır alanına geldi ve insanların arasına katılmak istedi. Fakat soylu duruşu ve elbiseleri kimsenin ona yaklaşmaması için büyük bir sebepti. Hava kararınca bir fahişe ona doğru yaklaştı. Birinin ilgisini çekmek hoşuna gitmişti kadının arkasından gitti ve kadına yüklü miktarda para verdi. Bu duygu ona çok iyi gelmişti herkese yardım etmek istiyordu. O gece panayırda satılan her şeyi satın aldı. Bol bol bahşiş bıraktı. Parayı görünce yüzleri gülen aciz insanları gördükçe mutlu oldu. Baron huzuru insanlara yardım etmekte bulmuştu. Her şey o olağanüstü geceyle başlamıştı. Kim bilir belki Baron durumdan da sıkılıp yeni maceralara atılmıştır. Sürpriz sonlar için hazırlı olmalı ve hemen kitabı okumalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.