Kitapozeti.Net

Oliver Cromwell Kimdir? Kısaca Biyografi

01.10.2019
2

Oliver Cromwell, yirmi beş Nisan 1599’da İngiltere’nin Huntingdon kentinde doğdu. Ebeveynleri Robert ve Elizabeth Cromwell, İngiltere’nin ana kilisesinde büyük reformlar yapan büyük bir Protestan mezhebi olan Puritans’ın yanı sıra toprak Gentry’nin üyeleriydi. . Cromwell eğitimini ünlü bir Puritan bakanından aldı ve sonra Cambridge Üniversitesi’ne girdi, ancak babasının 1617’de ölümü Oliver Cromwell’in eğitimini bitirmeden önce bitirdi. Oxford’dan ayrıldıktan üç yıl sonra Cromwell, sekiz çocuğu bulunan Elizabeth Bourchier ile evlendi.

Puritans tarafından büyütülmesine rağmen, Cromwell, bir zamanlar, 1620’lerin sonlarında veya 1630’ların başında, dini bir epipani yaşadığı zamana kadar özellikle dindar değildi. İnancını yenilediğinde, Cromwell, İngiltere’de Protestan Reformu için mücadele ettiği ve Katolik etkilerini ortadan kaldırdığı için yeni bir misyon duygusu geliştirdi. 1628’de Cromwell, İngiltere’nin yasama organının yarısı olan Avam Kamarası’na seçildi. Bir süre önce, özellikle savaşçı ve kesinlikle Puritan inançlarıyla bilinen oldukça politik bir figür olarak kaldı.

1640’ta Kral I. Charles ve Parlamento arasında gerginlikler artmaya başladı. Parlamento, Charles’a ilk önce onlara danışmadan vergi toplamalarına itiraz etti. Bazı Parlamento üyeleri de Charles’ın Katolikliğe olan yakınlığıyla, özellikle de Katolik olan kraliçesi Henrietta Maria ile ilgili olarak endişe duyuyorlardı. Kral ve Parlamento arasındaki ilişkiler giderek daha da gerildi ve Ağustos 1642’deki İngiliz İç Savaşı’nın patlamasıyla sonuçlandı. Parlamentodaki bir cilveli Cromwell, kendi ülkesinde bir ordu kurdu ve Kral’ın güçlerine karşı bir dizi zafer kazandı. Korgeneral rütbesi.

Parlamentonun ordusu nihayetinde Kralı ve taraftarlarını, Royalistleri ve Cromwell’i mağlup etti İç Savaştan iyi niyetli bir kahraman olarak çıktı. 1640’ların sonunda, Cromwell etkili bir şekilde Yeni Model Ordusu olarak bilinen tek bir kuvvete konsolide ettiği Parlamentonun ordusunun lideri oldu. Charles I’in Ocak 1649’da icra edilmesinden sonra, Cromwell’in ordu üzerindeki etkisi onu güçlü bir politik figür yaptı ve yeni Devlet Konseyi’nin ilk başkanının saygınlığını üstlendi.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca Cromwell, hem İrlanda hem de İskoçya’da bir dizi askeri kampanya yürüterek itibarını pekiştirdi. İrlanda’daki kampanyası çok acımasızdı ve Cromwell’in birlikleri, çoğu zaman Cromwell’in rızasıyla ve hatta kışkırtmasıyla birkaç bin sivil katletti. 1653’te Parlamento’ya döndüğünde, Cromwell sürekli tartışmadan bıkmıştı ve Ordu’yu Avam Kamarası’nı zorla dağıtmak için kullandı. Yeni bir Parlamento seçildi, ancak Aralık 1653’de düzenlenen darbeden sonra , Cromwell, İngiltere Cumhuriyeti’nin Lord Koruyucu seçildi ve tam yetki verdi.

Gücünü önündeki krallar gibi sık sık kullanmasına rağmen, Cromwell tacı birden fazla kez reddetti. Reform ve yeni rejim adına kendi iradesini empoze etmeye devam etti, ancak yasaları dini hoşgörünün tüm azınlıklara Protestan fraksiyonlara yayılmasını, Avam Kamarası’ndaki siyasi temsilin yeniden düzenlenmesini ve sık sık yapılan reformları içeriyordu. karmaşık İngiliz hukuk sistemi.

Lord Protector olarak, Cromwell oturuma iki Parlamento çağırdı. Her ne kadar Cromwell ilk oturumu zorla eritse de, ikinci Parlamento ile ilişkileri daha samimi ve 1657’de Cromwell, İç Savaş’tan sonra kaldırılmış olan Lordlar Meclisi gibi bazı kurumları yeniden yaratan bir anayasal yerleşim geçişine izin verdi. . Cromwell ayrıca Lord Protector ofisinin ölümünden sonra en büyük oğluna geçecek kalıtsal bir pozisyonda olmasını da kabul etti. Lord Protector olarak kariyerinin büyük bir bölümünde, Cromwell ülkenin kalan kraliyetçi ve cumhuriyetçi çıkarları arasında bir denge kurmalıydı, ancak bu grupların hiçbiri için tam olarak kazanamamıştı. Hayatının son yıllarında zor bir dengeleme hareketine zorlanmış, Cromwell biraz melankoli ve acı bir adam oldu. En sevdiği kızı Elizabeth’in ölümünden bir ay sonra, 1658 Eylül’ünde zatürreeeden öldü. Oğlu Richard tarafından başarıldı ve büyük bir devlet cenazesi aldı. Bununla birlikte, 1660 yılında Stuart monarşisinin Restorasyonundan sonra, Cromwell’in cesedi kesildi ve halka asıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.