Kitapozeti.Net

Oliver Twist Kitap Özeti – Charles Dickens

28.02.2018
23

bir çocuğun acı dolu hayatını konu edinmiştir. Dünya Klasikleri arasında yer alan roman, ayrıca ülkemizde 100 Temel Eser arasında da gösterilmektedir. Oliver Twist kitap özeti Dünyaca ünlü yazar Charles Dickens tarafından 1938 yılında yazılan eser sinema ve tiyatro uyarlamalarında da kullanılmıştır.

Kurgusu, okuyucuya verdiği izlenim ve savaş döneminde Avrupa’da yaşanan açlığın ve krizin ne denli etkilerinin olduğunu çok iyi bir dille kaleme almıştır başarılı yazar. Oldukça etkileyici bir hikayesi olan bu dram eserini okurken zaman zaman gözleriniz buğulanabilir. Hayata oldukça zor başlayan küçük bir çocuğun açlık ve hayatta kalma mücadelesine yakından tanıklık edeceksiniz.

Annesi doğumda ölen talihsiz çocuk Londra’ya yakın bir yerde bir yetimhaneye verilir ve yetimhane müdürü tarafından alfabetik sıralamaya göre Oliver Twist adını alır. Hayatı boyunca tuhaf tepkilere yer edinecek ismini bu şekilde almıştır Oliver. Oliver Twist kitap özeti Çok zor şartlar altında yaşamaya zorlandıkları yetimhanede çocuklar arasında yapılan bir çöp çekme iddiasında kısa çöpü çekerek çocukların sözcüsü olarak bir kap daha yemek ister. Acı hayatı bu şekilde başlar.

REKLAM ALANI

Oliver Twist kitap özeti

Yetimhane yönetimi tarafından bu cüretkar hareketi tehdit olarak görülür ve biz baca temizleyicisinin yanında çalışmaya verilir. Oldukça zor bir iş olan baca temizliği ile çocuklar ip ile bacalara sarkıtılıyor ve talihsiz çocuklar bacaların içinde havasızlıktan feci bir şekilde can veriyorlardı. Burada dayak yer ve dayanamayarak kaçar ve Londra’ya gider. Burada kim olduklarını ve nereden geldiklerini bilmeyen bir grup hırsız çetesinin arasına düşer. Çetenin lideri Fagin, Oliver’a hırsızlık tekniklerini öğretmeye başlar.

Oliver Twist kitap özeti Diğer çocuklarla birlikte hırsızlık için dışarıya çıkan Oliver bir hırsızlık olayında paniğe kapılan çocukların arasında kalarak suçlu olarak bulunur ve karakola götürülür. Burada mendili çalınan Brownlow ondan şüphe eder ve olayı gören bir kadın çocuğun suçlu olmadığını söyler. Oliver’ın acı hayat hikayesini dinleyen Bay Borwnlow onu yanına alır ve Oliver’ı denemek için bir miktar para verir ve onu bir yere kadar götürmesini ister. Dışarıya çıktığı anda Fagin çetesi tarafından kaçırılan Oliver, bir ev soygununa gönderilir. Orada vurulan zavallı çocuk iki gün bir yerde kaldıktan sonra en yakın eve gider fakat ev soyguna gittikleri evdir.

Ev sahibi Oliver için doktor çağırır. Doktor Losborn Oliver’ın hikayesini dinleyerek gerçek ailesini bulmaya çalışır ve Oliver’ın varlıklı bir aileden geldiğini ve çocuğa bir miras kaldığını öğrenir. Miras kalan aile Monks adında soylu bir ailedir ve oldukça varlıklı bir ailedir. Doktor Losborn zavallı Oliver’ı yanına alarak mirasının büyük bir kısmını almasını sağlar zavallı Oliver ailesinden kalan yüklü miktarda miras ile hayatının kötü günlerine veda ederek daha mutlu ve daha huzurlu yaşayacağı günlere başlar. 

 

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.