Kitapozeti.Net

Ömer Seyfettin Gizli Mabet Hikayesinin Özeti

12.12.2017
155

Ömer Seyfettin’in müthiş kaleminden çıkma olan bu eser aslında alt düşünce olarak herkese ders niteliğinde çıkarımlarda bulunan bir romandır. Ömer Seyfettin’in Gizli Mabet Hikayesinin özeti aslında sizlere Osmanlı zamanında yaşanan kültür değişimlerini aktarmaktadır. Artık insanlar Osmanlı kültüründen ziyade Batı’nın kültürüne özenmeye başlamışlardır ve kendi kültürlerinden utanır hale gelmişlerdir. Bu yüzden pek çok farklı davranış içerisine giren halkın farklı tutumlarını ele alan bu kitap bir ders niteliğindedir.

Zamanın değerlerinin kaybedilmeye başlanmasını ele alan bu kitap aslında tarihi açıdan da kaynak olarak kullanılacak niteliktedir. O zamana ait toplumun yozlaşmaya başladığı konuları, hikayeleri ele alan bu kitap mutlaka okunacaklar listenize eklenmelidir.

Kitabın Konusu

Sermet bir gün kendine misafir olarak gelen bir Avrupalı’yı baş kahramanımız ile tanıştırır. Batı kültürüne hakim olan bu genç Avrupalı aslında Türk halkının kendi değerlerine sahip çıkmadığını hatta bu değerlerin farkında bile olmadıklarını anlatmaya çalışmaktadır. Baş kahramanımız ise Türklerin sanattan uzak kötü bir hayat geçirdiklerini söylemektedir. İki farklı insan ve iki farklı düşüncenin çatıştığı bu kitapta aslında Avrupalı haklıdır. Halk artık kendi değerlerine sahip çıkamayacak kadar körleşmiştir. Tam bir Batı hayranlığı ortaya çıkmıştır.

Ömer Seyfettin’in kitap özeti aslında bu Avrupalı’nın bizlere misafir oluşu ile başlar ve bazı değerlerin biraz olsun fark edilmesini sağlar. Baş kahramanımız bir gün bu Avrupalı genci süt annesi ile tanıştırmak ister. Süt annesine bir Çerkez genci olarak tanıttığı bu Hristiyan genç eve girdiği andan itibaren eve hayran olur ve eşyalarda dahil olmak üzere Türklerin bir sanat eserinde yaşadıklarını düşünmeye başlar. Fakat baş kahramanımız için bu durum hiçte öyle değildir. Onun için bu evler, eşyalar tam bir fakirliğin göstergesidir. Aslında Avrupalı ‘nın da dediği gibi batı ya özenen bu millet elindekinin kıymetini bilmemeye başlamıştır. Sabah olduğunda bu misafirliğinden oldukça memnun kalan yabancı genç, bu durumu kahramanımıza iletir. Gece yabancı genç bir ara uykusundan uyanır ve bizim Ömer Seyfettin’in gizli mabedini keşfeder. Yani burası bir mabet değildir aslında ama yabancı mekanı bir mabet olarak değerlendirir. Sabah kalktığında da bu durumu Ömer Seyfettin’e anlatır Gizli mabedini keşfettiğini söyler. Ömer Seyfettin ise buna çok şaşır ve durumu açıklamaya çalışır. Aslında mabet diye nitelendirilen yerin su başmış bir sandık odasıdır. Fakat yabancı genç bu durumu anlamaz. Sürekli olarak Türklerin ellerindeki kültürün değerini bilemedikleri ve fark edemediklerinden yakınıp durur.

Gerçekten öyle midir pek? Son zamanlarda gerçekten de Türk halkı kendi kültüründen uzaklaşır ol muştur ve Batıya özenmeye başlamıştır. Yani genç yabancı çocuk bu konuda oldukça haklıdır, kültürünün değerini bilmeyen bir millet ile karşılaşmıştır yabancı genç.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.