Kitapozeti.Net

Ömür Diyorlar Buna Kitap Özeti – Ayfer Tunç

13.07.2018
34

Bir maniniz yoksa annemler size gelecek ve yeşil peri gecesi gibi kitapların yazarı Ayfer Tunç ömür diyorlar buna kitap özeti ile okuyucuları çeşitli hikayelerle buluşturuyor. Kitap bir hikaye-deneme tarzı olarak tanımlanabilir. Yazar bu kitapta kendisine anlatılan ya da kendisinin şahit olduğu insan öyküleri yazmış. İçindeki küçük hikayeler zaman zaman insanı güldürürken zaman zaman hüzünlendiriyor. Öyküler gerçek yaşam hikayelerinden kurgulandığı için okuyucuların öyküleri sahiplenmesi de kolay oluyor. Ayrıca Ayfer Tunç‘un akıcı dili de kitabı okunası kılıyor.

Ömür Diyorlar Buna Kitap Özeti

Ayfer Tunç ömür diyorlar buna kitap özeti ile daha önce yayımlanmış olan gazete yazılarını derlemiş ve bu gazetelerde yazdığı hikayeleri kitap haline getirmiş. Bu nedenle hikayeler yazarı takip eden okuyuculara aşina geliyor. Hayatın içinden gerçek hikayeler okuyucular tarafından ilgi görüyor ve bu kitapta da gerçek insan hikayeleri yer alıyor. Hikayelerin bir kısmı yazarın şahsen tanık olduğu olaylara dayanıyor bir kısmı ise yazara başkaları tarafından anlatılan olaylara dayanıyor. Okuyucu başkaları tarafından aktarılan öykülerin de gerçek olmasını umut ediyor. Kitabın son bölümünde “üç portre denemesi” adı altında bir bölüm var. Bu denemelerde Mina Urgan, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Zeki Müren anlatılmış. Bu denemelerde Ayfer Tunç tarafından yapılan çok önemli tespitler var ve anlatımın tam tadında bırakılmış olması da yazarın ustalığını gösteriyor.

Ayfer Tunç yazdığı bütün eserlerde farklı bir anlatım kullanarak okuyucuyu şaşırtan bir yazar. Yeni kitabı ömür diyorlar buna kitap özeti ile yine okuyucuyu şaşırtmayı başarıyor. Kitap öyküleşmiş söyleşiler ya da tam tersi düşünülerek kabul edilen bir alt başlık ile de okunabilir. Öykülerde Şapkacı Arlet, Ayhan Işık, Fatma Bayraşevski, Doktor Manuk gibi karakterler yer alıyor. Yazar bu öykülerle insan ömrünün nasıl bir başyapıt olduğunu vurguluyor.

İçinde 22 adet öykü var ve hepsi de yaşanmış gerçek insan öyküleri. Ayfer Tunç hikayelerde yer alan ana karakterlerin içine fazla girmemiş ve gayet yalın bir anlatımla okunası bir kitap yazmış. Diğer kitaplarını da okuyan okuyucuların bu öykü kitabı hakkında farklı yorumları var. Gerçek hayat hikayelerini seven okuyucular kitabı çok samimi bulduklarını ve büyük bir keyifle okuduklarını söylüyor ve şiddetle okunması için tavsiye ediyor. Kimi okuyucular ise kitaptan beklediklerini alamamaktan yakınıyor. Oysaki öykülerde hayatın her aşaması yer buluyor. Öykülerin ana karakterleri sayesinde her yaştan çeşitli insan gerçeklikleri aktarılıyor. Gençlik, yaşlılık, hayaller, beklentiler, acılar, mutluluklar, mutsuzluklar, sevgi, sevgisizlik hikayelerin içinde yer alan gerçek insan duyguları. Özellikle kitabın son bölümünde yer alan üçlü deneme çok başarılı bulunuyor. Ayfer Tunç yazdığı her kitabın arkasından ses getirmeyi başarıyor ve günümüzün en yakından takip edilen yazarları arasına girmeyi hak ediyor. Okuyucu Ayfer Tunç’tan gelecek yeni kitapları sabırsızlıkla bekliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.