Kitapozeti.Net

Orhan Veli – Bütün Şiirleri Kitap İncelemesi

28.05.2019
29

Bir şiir kitabını nasıl anlatılacağı konusunda, tereddüde düşmemek mümkün değildir. Çünkü bir şiir kitabının içerisinde yalnızca anlatılan bir olay yoktur; birden farklı hikayenin bir kitapta toplanımıdır.

Şiir kitaplarının en güzel yanı belki de budur. Bir mimari düşünün, gerçekten ince dokumalara sahip ve yapımında büyük bir emeğin olduğu görülsün. Bu mimariye baktığımızda önce genel hatlarına, dokularına ilerleyen aşamalarda da daha ince kısımlarına bakarak analizler yaparız. Fakat bu mimari eserin, mermerinden sıvasına kadar inceleme imkanımız var mıdır ya da gerçekten inceler miyiz?

Orhan Veli, Bütün Şiirler adlı kitabına başlarken bu manayı içerecek yazılar yazmış ve kitabında yayınlanmıştır. Ne kadar haklı olduğunu ise kitabın devamında okuduğunuz şiirlere bakarak anlamaya başlıyorsunuz.

Orhan Veli, şiirde birçok kurala başkaldırarak özgün bir stil yaratmış ve bu stil üzerinden kendini ispatlamış en büyük Türk şairlerinden biri olmayı başarmıştır. Onun bu kavgası, yazarlar tarafından övgüyle karşılanmış ve asilce bir duruş diye nitelendirilmiştir.

Orhan Veli’nin bu eseri, mektuplarında, dergi yayınlarından alıntılanarak düzeltilmiş bir şekilde yayınlanmıştır.

Kelimeleri kullanışı ve mısralar arasındaki geçişin yumuşaklığını okurken hissedebilirsiniz fakat bazı mısralarda o kadar ince yorumlara değiniliyor ki, büyülenmemek mümkün değilken uzaklardan gelen bir kederin içerisinde bulabiliyorsunuz kendinizi. Bu belki de, Orhan Veli’leşmeyi andırabiliyor.

Ayrıca kitap, düzenlenmiş haliyle yayınlandığı için editöryel kısmında iyi iş çıkardıklarını rahatça söyleyebiliriz.

Orhan Veli’nin bu kitabının her kütüphanede olmasını kesinlikle tavsiye ediyor ve sevdiklerinize bu kitabı verdiğiniz takdirde bir kitaptan, bir şiir kitabından çok daha fazlasını da vereceğinizi hatırlatmak istiyorum.

Ve özellikle belirtmeliyim ki, Türk şiirinin en büyük aşk şairlerinden biri olan Cemal Süreya, Orhan Veli hakkında şunu söylemekten kendini alıkoyamamıştır:

“Orhan Veli’nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivrileştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun da verimleridir biraz.”

Şahsen bugüne kadar okuduğum en iyi şiir kitaplarından biri olmaya adayken en sevdiğim yalnızlık şiirine de ev sahipliği yapıyor kitap:

“Bilmezler yalniz yaşamayanlar,

Nasil korku verir sessizlik insana;

Insan nasil konuşur kendisiyle;

Nasil koşar aynalara,

Bir cana hasret,

Bilmezler.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.