Kitapozeti.Net

Otomatik Portakal Kitap Özeti – Anthony Burges

07.01.2018
30

Yazar dönemimizin en büyük sorunu olan insanların duygularının yitirmeye başlandığı ve insanoğlunu makine gibi yaşamaya zorlayan sistemi eleştirmiştir. Anthony Burges’ın ele aldığı bu kitap, bizlere çok şeyler öğretecek niteliktedir. Özellikle dönemin sorunlarını çarpıcı bir hikâye ile anlatan yazarın bu kitabı kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Yazar İngiliz argosunda yer alan olabilecek tüm gariplikleri içinde barındıran insan anlamına gelen bir söz kullanır kitabında. Oldukça farklı bir kurguya sahip olan bu kitap güzel betimlemeler ile ve sözlerle de dolu edebi bir kitaptır.

Otomatik Portakal kitap özeti, Alex adında bir gencin ergenlikten gelişim sürecine kadar olan hikayesini ele alan bir kitaptır. Kitap da bahsedilen ülkenin ismi verilmese de baskıcı ve adaletsiz bir iktidar ile yönetilmektedir. Alex de bu düzenin için de kaybolup giden bir gençtir. Sabahları okuluna gidip gelen bir genç olsa da geceleri onun için hayat çok başkadır. Çetesi ile birlikte insanları gasp edip, kadınlara tecavüz etmektedirler. İlerleyen zamanlarda çetenin lideri olan Alex’in bu liderliğini sarsarak bir üye ortaya çıkar. Bir gün çete olarak yaşlı bir kadının evini soymaya karar verirler sadece Alex oralı olmaz, yine de otoritesi sarsılması diye kabul eder. Fakat kadın tedariklidir ve yoğun bir mücadele yaşarlar. Kadın ölmüştür, Alex öldürmüştür. Polisler gelir ve diğer üyeler suçu Alex’in üstüne atarlar. Bu durumda genç çocuk hapse girer. Fakat hapiste de bir suça karışır ve devlet artık bu suçluların ıslah olamayacağını düşündükleri için bir yöntem geliştirirler. Bu yöntem ilk olarak en belalı mahkûm Alex’e uygulanmaya karar verilir.

Otomatik Portakal Kitap Özeti

Roman oldukça farklı bir kurgu ile kaleme alınmıştır. Günümüz çağının problemlerinin güzel bir dille anlatılması ile modern klasikler arasına girecek kadar başarılı bir kitap olmuştur. Kötü ve şiddet eğilimli olan Alex’e bir tedavi yöntemi uygulanır. Artık Alex ne zaman şiddet uygulamak istese bir hastalığa kapılıyor ve istese de insanlara kötü davranamıyordur. Tedavisi bittikten sonra evine dönen Alex, ailesinin odasını bir başka gence kiraladığını görür ve eve gitmekten vazgeçer, hiçbir şey eskisi gibi değildir. İntihar etmeyi bile düşünür. Fakat olaylar değişik bir hal alır ve genç adamın başına türlü şeyler gelir. Olaylar karşısında Alex eski bir arkadaşını görür ve adam evlenmiştir. Artık onun içinde hayat değişecektir. Oda baba olmak istemektedir. Otomatik Portakal kitap özeti aslında hayatını bitirecek kadar kötü şeyler yaşayıp sonra bu durumu düzeltmek isteyen bir adamın hikâyesini anlatmaktadır. Günümüz problemlerine değinen bire kitap olduğu için de kısa sürede sizleri etkisi altına alacak, akıcı bir dili olan müthiş bir kurgudur. Bu kitap ile kendinizi, etrafınızı herkesi sorgulamaya başlayacaksınız. Beklide önyargılarınızdan kurtulacaksınız.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.