Kitapozeti.Net

Otuzunda Kadın Kitap Özeti – Balzac

18.04.2018
44

 Otuzunda Kadın kitap özetinde kadınların yaşadıkları duyguları aşk zannedecekleri kadar genç olan Julie bu yanılgıya düşüyor ve aşık olduğuna inanıyor.

Savaş Dönemi Fransa

Roman savaş yıllarında Fransa’da geçiyor. Napolyon dönemi ve savaş hazırlıkları var. Askerleri uğurlamak için babası ile beraber diğerlerinin arasına karışan Julie’nin gözü sadece bir askerin üzerinde. Bu albay neşesi ve espri yeteneğiyle genç kızın gönlünü çalmış. Babası kızını her ne kadar uyarsa da Julie babasını dinlemiyor, bu albayla evleniyor ve otuzunda kadın kitap özeti Julie’nin yanılgısını anlatıyor.

Duygu Karmaşası Ve Yasak Aşk

Balzac bu romanında kadın ruhunu ve kadınların yaşadıkları ilişki sorunlarını son derece doğru tespitlerle anlatıyor. Balzac’ın bu eseri otuzlu yaşlarındaki bir kadını konu almış olsa da aslında her yaşta kadın bu bocalamaları yaşayabilir ve her yaşta kadın otuzunda kadın kitap özeti okurken büyük keyif alabilir.

Julie aşık olduğunu düşündüğü adamla evlendiğinde yaşadıklarının gerçek aşk olmadığını ve aslında kocasını sevmediğini fark eder. Sevmediği bir insanla yaşamak zorunda kalan her kadın gibi onun hayatı da sıkıcı ve zevksiz bir hal alır. Julie mutsuzdur ve yaşama arzusu sönmüştür. Mutsuzluğu çevresine de yansıdığından teyzesi bunu fark eder ve Juli’ye yaşamına renk katması için tavsiyelerde bulunur. Renkli bir yaşamı olan teyzenin Juliye verdiği tavsiye hayatına renk katacak biri ile tanışmasıdır.

Julie bir kız çocuğu sahibi olmuştur ve kocası da savaş nedeniyle uzaklardadır. Bu dönem zarfında Julie kızı Helene ile birlikte teyzesi ile yaşar. Fakat hayatı hala çok sıkıcıdır ve mutsuzdur. Artık otuzlu yaşlara gelmiştir ve bu yaşlar kadınların hayatı sorguladıkları dönemlerdir. Balzac’ın bu dönemleri bir kadının ağzından büyük bir başarıyla anlatması ve otuzlu yaşlardaki kadınlar hakkında yaptığı doğru tespitler okuyucuları derinden etkilemektedir.

Teyzesiyle beraber yaşayan Julie’nin hayatına bir erkek giriyor ve ona aşık oluyor. Arthur çok dürüst bir adam ve evli bir kadınla birlikte olmanın hatalarının farkında. Julie’ye çok aşık olan Arthur sevgisinden bir türlü vazgeçemiyor. İlişkinin ne kadar yanlış olduğunu biliyor ve bunun getirdiği psikolojik baskının altında eziliyor. Arthur sonunda bu aşk yüzünden intihar ediyor.

Julie aşık olduğu Arthur’u kaybediyor ve hayatı eski mutsuz haline geri dönüyor. Bu arada teyzesini de kaybeden Julie kızı Helene ile yalnız kalıyor eşi ise sürekli savaş alanlarında. Bu noktada Balzac, Julie’nin sevmediği eşinden olan kızıyla bir türlü ilişki kuramamasını da detaylı bir şekilde anlatıyor. Julie kızına karşı bir annenin beslemesi gereken duyguları besleyemiyor ve Helene sevgisiz bir ortamda büyüyor.

Gerçek Aşk

Julie bu sefer Charles ile gerçek aşkı yaşıyor ve ondan bir çocuğu oluyor. Babasının eşi olduğu düşünülen çocuk Julie için çok önemli. Kızı bir kaza sonucu kardeşinin ölümüne neden oluyor ve otuzunda kadın kitap özeti Julie’nin hayatının bir kez daha kararmasıyla devam ediyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.