Kitapozeti.Net

Papazın Kızı Kitap Özeti – George Orwell

07.08.2018
48

’in kaleme aldığı bu kitap bir papazın kızına yaşattırdıklarını ele alan kurguya sahiptir. Knype Hill papazı kızına oldukça baskı uygulamaktadır ve kızının kendi emri dışında bir şey yapmasına izin vermemektedir. Babasının emirlerinden dışarıya çıkmayan kız zaman içerisinde artık bir ev kızı haline dönüşmüştür. Fakat olaylar beklenmedik bir şekilde değişir ve Dorothy kendini birden Londra da hiç parası kalmamış bir şekilde bulur.  Yazar kitapta yer verdiği Dorothy karakteri ile aslında inanç, özgürlük, açlık ve işsizlik gibi kavramları ele almaya çalışmıştır. Yazarın her kitabında olduğu gibi bu kitabında da büyük bir okuyucu kitlesi kazanmıştır. İnançların bağnazlığa dönüştüğü bir toplum içerisinde yaşayan genç kızın hayat mücadelesi oldukça basit bir dille fakat oldukça acı bir hikâye ile kaleme alınmıştır. Bu hikâye sizleri oldukça etkileyecektir. kitap özeti sizlere hayatın acımasız gerçeklerini bir papazın kızı üzerinden anlatan oldukça başarılı bir eserdir.

Papazın Kızı Kitap Özeti

28 yaşında bir genç kız olan Dorothy hem babası için hem de kasaba için büyük fedakârlıklarda bulunmuştur. Babasının her türlü ihtiyacını karşılayan ve adeta bir hizmetçi konumunda olan genç kız, o kadar çok çalışıyordur ki aynaya bakmaya bile fırsatı yoktur.  Babasının papaz olması ile de dini inancı ona öğretilenler yönündeydi. Aklından kötü bir düşünce geçireceği zaman eline küçük bir toplu iğne batıran genç kız, bu kadar kapalı ve bağnazlıkla yetiştirilmişti. Fakat Dorothy koşullara göre hareket eden bir genç kızdı aslında inancı o kadar da kuvvetli değil sorgulayıcı bir yapıdaydı.

Bay Warburton ile genç kız oldukça iyi arkadaşlardı ve Dorothy’nin bu durumunu bilen tek kişiydi adam. Fakat kısa süre içerisinde kasabada dedikodular çıkmaya başladı. Papazın kızı kitap özeti olay akışı bu şekilde başlasa da asıl olaylar Dorothy’nin bir gün hafızasını kaybetmesi ve gözlerini bambaşka bir yerde açması ile başlayacaktır. Zavallı kız hafızasını kaybetmiş hiç bilmediği bir şehirde dolaşırken birden karşısına evsizler grubu çıkar ve kız onlara katılır. Burada Nobby adında bir genç ile arkadaş olan kız, iş bulur ve arkadaşı ile birlikte çalışmaya başlar. Fakat aradan çok zaman geçmeden Nobby hırsızlık yaparken yakalanır ve olaylar karışır Üstüne bir de papazın kızının hafızasını ger i kazanması ile her şeyi hatırlaması olayları iyi ce karmaşık bir hale sokacaktır.

Papazın kızı kitap özeti aslında baskı altında kalmış ve bir anda dünyası değişen bir kızın ilginç hikâyesini konu almaktadır. Oldukça farklı bir olay örgüsü olduğundan merakla okuyacağınız bir kitap olacaktır. Kısa sürede elinizden bırakmadan bitireceğiniz bu kitap aslında bir kadının hayatının toplum baskısı ve baba figürü tarafından nasıl da daralttığının örneğidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.