Kitapozeti.Net

Patasana Kitap Özeti – Ahmet Ümit

18.04.2018
67

Patasana ülkemizin en iyi polisiye yazarı olan Ahmet Ümit’in 2000 yılında yayınladığı ve oldukça ses getiren bir eserdir. Ahmet ümit eserlerinde genellikle mitolojik öykülere yer vererek hem okuyucuları ile edebi tecrübelerini paylaşıyor hem de enfes tarih bilgileri ile tamamen bir tatminli sağlıyor. Ülkemizde çok sık tercih edilen bir yazar olan Ahmet Ümit hala bizlerle en güzel eserlerini paylaşıyor ve üretmekten büyük keyif duyduğunu bir şekilde bizler ile paylaşıyor.

Patasana kitap özeti

Kitap, ben zalimler çağında yaşan bir alçaktım cümlesi ile başlayan Patasana tabletlerini çıkarmak üzere Antep ve çevresinde kazı yapmak için yola çıkan bir grup arkeoloğun öyküsünü anlatıyor. Esra’nın başkanı olduğu arkeolog grubunda Esre dışında Bernd, Timothy, Teoman, Murat, Kemal ve Elif’ten oluşan 7 kişilik bir arkeolog grubu Antep’te yapıkları kazı çalışmaları sırasında Patasana ’nın tabletlerine ulaşırlar. Bu tabletler dünyanın en eski yazılı kaynaklarıdır ve Patasana ‘nın hayat hikayesini anlatır.

Fakat tabletler bölge halkının uğursuzluk getirdiğine inandığı Kara Kabir’in hemen 20 metre ötesinden çıkarılmaktadır. Ve bölge halkı bu durumdan oldukça rahatsız olmuşlardır. Köyün yaşlılarından olan ve herkes tarafından sevilen Hacı Settar bir gün caminin minaresinden aşağı atılarak öldürülür ve bölge halkı bunu kazıların uğursuzluğa sebep olduğunu düşünerek huzursuzluk çıkarmaya başlarlar.

Patasana kitap içeriği

Kazı başkanı Esra bu duruma çok üzülür. Katili bulmak için oluşturulan ekibi Yüzbaşı Eşref yönetmektedir. Ve Eşref ile Esra arasında bir duygusal yakınlaşma söz konusu olmaya başlamıştır. Köyde işlenen ikinci cinayet ise köy korucusu ve ileri gelen aşiretlerden birisi olan Cemşit Ağa’nın kafasının kesilerek kucağına oturtulması ile olmuş ve iyice korkan kazı ekibi katili bulmak için jandarmalara yardım etmeye başlamışlardır. Çünkü onlarda çok iyi biliyorlardır ki köylüler bu durumu yine Kara Kabir’e bağlayacaklar ve kazıyı durdurmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Bir akşam yemeğinden sonra çay içerlerken kazının fotoğrafçısı Elif’in ayağını akrep sokar ve onu doktora götürürler. Patasana kitap özeti Bu sırada hastanede çalışan David adında bir doktor çay içmek için Esra’yı odasına davet eder ve David’in babasının tam 78 yıl önce aynı şekilde cinayetler işlendiğini anlatır. İşler iyice garip bir hal almaya başlamıştır. Esra iyice şaşkın bir halde katilin 78 yıl önce işlenen cinayetlerin intikamını almak için cinayetler işlediğini söyler ama Eşref bu işi terör örgütünün yaptığına neredeyse emindir. İşlenen üçüncü cinayet ise bakırcı ustasının oğlunun asılması olur. ve aynı şekilde yine 78 yıl önce bir cinayet işlenmiştir. Esra artık bunun bir intikam cinayeti olduğuna neredeyse emindir. Kazılar neredeyse bitmeye gelmiş ve Patasana’ nın tabletlerini dünyaya duyurmak için yapılacak basın toplantısı gün be gün yaklaşmaktadır. Esra bütün dikkatini bu basın toplantısına verir ve o gün her şey açığa çıkar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.