Kitapozeti.Net

Pi Kitap Özeti – Azra Kohen

01.01.2018
37

Azra Kohen‘in 3. Kitabı olan Pi, Fi’nin devam ve son kitabıdır. Şaşırtıcı kitabımız bu son kitap ile sona ermektedir. Herkesin merak ettiği hikâye nasıl bitecektir? Yazar aslında hayatın manasını açıklamıştır bu kitapta. Can ile Duru ile değil aslında onların karakterleri ile toplumdaki insanları yani içimizdekileri kıyaslayarak bizlere gerçekleri göstermeye çalışmıştır. Can Manay’ın yaptıkları artık kendine geri dönmüştür. Hiçbir kötülük cevapsız kalmayacaktır bu hayatta, Özge gibi doğrudan vazgeçmeden ilerlemek gerek bu hayatta, her zaman iyi olanı seçmek gerek. Bilge’de samimiyeti gör demiş yazar. Analiz etmeyi, gerçekleri görmeyi. Başkalarının ne dediğini bu denli önemseyen Duru ile kendi değerini anla. Alında yazar her bir karakter ile bir duyguyu ele almış ve biz insanoğluna esas önemli olan duyguları göstermeye çalışmıştır. Pi kitap özeti aslında insanın özetidir ve asıl okunması gereken kitaptır.

Pi aslında bir kişisel gelişim kitabıdır. Hikâyesinin büyüleyici güzellikte oluşu ile oldukça duyguların anlatılış biçim insanı bambaşka bir dünyaya götürüyor. Hikaye kaldığı yerden devam ederken Özge gerçeklerin peşini bırakmıyor ve darbe isimli bir dergi yayınlayarak olanları anlatmaya başlıyor. Sadık Murat Kolhan ise Özge’yi korumaya çalışsa da artık bunu yapamayacağını fark edip kaçıyor. Ada ünlü bir müzisyen o9luyor fakat kokain kullanmaya devam ediyor ve bu toz onun sonunu getiriyor. Bilge ise Ali ile bir ilişki yaşamaya başlıyor. Fakat bu ilişki uzun sürmüyor. Bu sırada Can Duru’nun gidişi ile oldukça kahrolur ve kendine bir türlü gelmez. Geçmişte Manay’a ilgi duyan Bilge ona yardım etmeye karar veriyor ve Can aslında gerçek aşkın bilge de olduğuna karar veriyor. Çift kısa bir süre sonra evleniyor. Fakat Duru artık geri dönüyor gene olaylar karışıyor. Duru’nun geri dönüşü ile Can tekrar Duru için bir gösteri merkezi açmaya karar veriyor. Bu durumu gören Bilge Can’dan ayrılıyor. Kısa süre sonra Duru Can’a söylediği bir sözden dolayı Can kıza zarar veriyor ve kızdan ayrılıyor. Bu sırada Can’ı akıl hastanesine kapatmak için Bilge, Eti ve Özge bir plan ortaya koyuyorlar ve sonunda Can hak ettiği yere gidiyor.

Pi kitap özeti aslında bir bitiş değil başlangıçtır. Artık tüm karakterler hak ettikleri yerdedirler ve cezalar kesilmiştir. Yaşanması gerekenler yaşanmıştır. Oldukça farklı olan bu kurgu insanın duygularını ele alan kitap, sonunda beklenen son ile bitmişidir. Azra Kohen ‘in bu kitabı milyonlar satarak rekor kırmıştır. Psikolojiyi çok güzel bir dil ile anlatan yazar bu kitabında aslında her insanın için de barınan farklı duyguların karakterle bürünmesini ele alır ve bunu kitaplarında oldukça güzel yansıtarak okurlarını kitaplarına hapsetmeyi başarır. Kitap sizlere de içinizdeki duyguları fark ettirecek güçtedir.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.