Kitapozeti.Net

Piraye Kitap Özeti – Canan Tan

12.12.2017
88

Ünlü yazar Canan Tan isimli kitabı ile bir kadının hayatını bir erkeğin nasıl değiştirdiğine şahit olmanıza yardımcı olacaktır. Piraye kitap özeti ile hikâye hakkında sizlere biraz bilgiler vereceğiz. Bu şekilde kitabı okumadan ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

Piraye Kitap Özeti

Piraye küçüklüğünden berri tiyatrocu olmak isteyen bir kız olup, babasının da isteği üzerine Diş hekimliği fakültesini kazanmış olup, burada okuyacaktır. Babasının hayali olan bu meslek Piraye’nin hayali olmasa da babası için bu bölüme gitmeye karar verir. Aynı okula Esin yani Piraye’nin kolejden arkadaşının da kazanmasına sevinmiş olup, birlikte bu okula başlarlar. Piraye Esin sayesinde tanışmış olduğu Arif ile uzaktan şiirleşmeye başlar. Fakat Piraye istediği duyguları Arif’te bulamadığı için buna son verir. Gayet modern bir aileye sahip olan Piraye’nin hayat hikayesi ilk zamanlar da normal olarak devam etmekte olup, onunla birlikte olmak isteyen bazı erkekler olsa da onları reddetmektedir.

Gel zaman git zaman Piraye 3. Sınıf öğrencisi olmuş olup, bu sırada Haşim ile tanışması hayatının dönüm noktası olmuştur. Haşim Diyarbakırlı, köklü bir aileye sahip olup, diş hekimliği fakültesi son sınıf öğrencisidir. Piraye Haşim ile tanışmasından sonra kendisini bir ilişkinin ortasında bulmuş olup, Haşim’e aşık olmuştur. Kısa süre içerisinde evlenme kararı alan Piraye ailesine durumu anlatmış olup, olaylar aslında hızlıca gelişmiştir. Haşim okulu bitirir bitirmez ailesinin yanına Diyarbakır’a gitmiş ve ailesini alıp gelerek Piraye’yi istemişlerdir. Kısa sürede nişanlanan Piraye Haşim’in askere gitmesi ile aslında evliliklerini beklemektedirler. Bu sırada Piraye okulunu bitirmiştir.

Haşim askerden döndüğünde ailesinin onun iş kurması üzerine Diş Muayenehane açtığını duyar. Bu aslında Piraye için Diyarbakır’da yaşam anlamına geldiği için Piraye evlenmekten vazgeçer. Fakat ailesi bu durumun sizin için bir sakınca olmayacağını söylemesi üzerine Piraye bu durumu kabul eder. Bununla birlikte düğünleri olur ve Haşim ile artık karı koca olurlar. Balayına giden çift her ne kadar mutlu olsa da Diyarbakır’a dönmeleri üzerine bu mutluğa gölge düşer. Bu gölge aslında Haşim’dir.

Davranışlarında oluşan değişimden etkilenen ve bu şehirde kimseyi tanımadığı ve hiçbir iş yapmadığı için sıkılan Piraye Haşim ile muayenehaneye gitmek ister. Haşim buna karşı çıksa da kısa sürede ikna olur. Bir gün bir erkek hastayı tedavi ettiği için Piraye’ye tokat atar. Bu duruma oldukça üzülen Piraye ayrılmak ister. Fakat ablasının da boşanma arifesinde olduğunu öğrenmesi üzerine gidemez. Fakat Haşim ile konuşmamaya kararlıdır. Biraz zaman geçtikten sonra Haşim ile yalnız kalan Piraye barışırlar ve Haşim’in Piraye’yi ikna etmesi ile muayenehaneye geri döner.

Piraye kısa zaman sonun da hamile olduğunu anlar ve bu müjdeyi Haşim’e verir. Haşim ve ailesi sevinirler. Doğum yapan Piraye kız çocuğu olur. Kızı olduğu için aile büyük hayal kırıklığı oluşur ve bu durum Piraye’yi oldukça üzer. Piraye erkek çocuk için kararlı olup, tedaviye başlar. Fakat kısırlık oluştuğunu öğrenmesi üzerine olanı Haşim’e anlatır. Haşim bu durumun önemsiz olduğunu düşünür.

Piraye babasının hastalanması üzerine İstanbul’a gider. Uzun süre orada kalır. Daha sonra Diyarbakır’a döner. Fakat Haşim’in bir kuma aldığını görür. Bu durum oldukça zoruna gider ve hemen İstanbul’a döner. Kumanın engelli bir kız çocuğunun olması üzerine Haşim ne kadar yanlış yaptığını anlar. Bu sırada Piraye bir erkek bebeğe hamile olduğunu öğrenir. Fakat Haşim’i affetmemekte kararlıdır. Bir süre sonun da Haşim’in ölüm haberini alır. Bebeğinin ismini ise Haşim koyar.

Piraye kitap özetini sizlere fikir vermesi açısından yazdık. Kitabı alarak bir kadının aslında ne olursa olsun güçlü olduğunu ve kendi ayaklarının üzerinde kalabildiğine tanık olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.