Kitapozeti.Net

Piruze Kitap Özeti – Sinan Akyüz

12.12.2017
56

Bir kadının başka ülkede kendi kültürlerinden oldukça farklı bir yerde yaşam sürmesi ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Sinan Akyüz kadınlar konusunda ele aldığı bu kitapta tamamiyle bir annenin başına gelebilecek en kötü ve en vahşi durumu anlatmıştır. acıların kadını olup, sevdiği adam ve çevresinden aldığı tepkiler ile başına neler geldiğine inanamayacaksınız. Piruze kitap özetini sizlere kısaca bahsedeceğim. Okuyarak kitap hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Piruze Kitap Özeti

Piruze’nin babası diplomat olarak görev yapmakta olup, sürekli olarak başka ülkelere giderek yaşamlarına devam etmektedirler. Piruze 9 yaşındayken babasının yine tayin olayı gerçekleşmiş olup, ailesi onu yanlarında götürerek psikolojik sorun yaşamaması için babaannesi ve dedesinin yanlarına bırakmışlardır. Babasının Arnavutluk’ta ki görevinin bitmesi üzerine Türkiye’ye dönen anne ve babasının 1 yıl Türkiye’de kaldıktan sonra bu sefer yolculukları Londra’ya olmuştur. Bu sefer tüm aile Londra’ya taşınarak orada yaşamaya başlarlar.

Piruze orada baya bir zorlanmakta olup, okuldaki arkadaşları tarafından sürekli hor görülmektedir. Bu durum karşısında babasına sürekli şikâyette bulunan Piruze, sonun da babasının aldığı bir karar ile okul değişikliği yapılmıştır. İngilizce öğrenen ve burada yaşamaya alışmaya başlayan Piruze artık liseyi de tamamlamıştır. Bu sırada yeniden babasının tayin çıkması üzerine Şam’a gitmek üzere yola çıkarlar. Fakat Piruze Londra’da kalmak ister. Fakat babası buna müsaade etmez.

Şam’da yeni hayat kuran Piruze her ne kadar burada yaşamak istemese de alışmasının gerektiğini bilmektedir. Burada İngilizce öğretmeni olarak görev yapmaya başlayan Piruze komşuları Mira ile tanışır ve yakın arkadaş olurlar. Bu arkadaşlıkları dostluğa dönüşen Mira ile bir davete katılır.

Bu davette hayatını değiştirecek olan adam ile tanışacağından habersiz olan Piruze, o adam ile yani Wassım ile tanışır. Wassım her kızı etkileyecek kadar yakışıklı olup, Piruze ’yi de gerek görüntüsü ile gerek davranışları ile etkileyerek aşık olmasına sağlar. Kısa sürede ailesine durumu anlatan Piruze evlenmek istediğini dile getirir. Ailesi her ne kadar bu evliliği onaylanmasa da mecbur kabul etmek zorunda kalırlar. Piruze’nin ailesi evliliklerinin bir hafta sonra Macaristan’a giderler. Piruze’nin ise hayatı tam olarak burada değişmeye hazırlanır.

İlk zamanlar gerek kayın pederi gerek eşi Wassım Piruze ’ye oldukça iyi davranır. Piruze oldukça mutlu olurken, hamileliği ile tamamiyle mutluluk yaşamaktadır. Kısa sürede iki tane erkek çocuk doğuran Piruze, kısa süre sonra sevdiği kayın pederini aniden fenalaşması üzerine kaybeder. Buna üzülen Piruze eşinin kendisini farklı bayanlar ile aldattığından habersiz yine de mutlu olarak hayatına devam eder. Fakat kayın pederinin ölmesi üzerine eşi Wassım annesinin yanına taşınma kararını kendisi almıştır. Buna Piruze karşı çıksa da kararlı olan Wassım kısa süre sonunda evini kapatır ve çocuklarını eşini alarak annesinin evine yerleşirler. Piruze’nin dramı tam anlamı ile burada başlayacak olup, eşinden yediği dayaklar, ailesinin kötü sözler ve daha niceleri Piruze’nin hayatını cehenneme çevirecektir. Bu durumdan kurtulmak için Piruze’nin planları işe yarayacak mı, başına daha neler gelecek okuyarak öğrenmelisiniz.

Bir kadının yaşamaması gereken en kötü durumda kalması ve buna mecbur bırakılmasını konu alan Sinan Akyüz Piruze kitap özetini sizler ile paylaştım. Kitabı okuyarak aslında yazarın neyden bahsettiğini anlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.