Kitapozeti.Net

Piruze ve Oğulları Kitap Özeti – Sinan Akyüz

12.12.2017
66

Piruze’nin yaşadığı onca kötü şeyden sonra Şam’dan zorla kaçması üzerine bu sefer hasret damarlarını sarışı ve oğullarına duyduğu özlem için elinden geldiğini yaptığını konu alan bir kitap özetini sizler ile paylaşacağım. Sinan Akyüz bu sefer de hikâyeye son verecek olup, hikâyenin sonu bakalım sizleri neler ile karşılaştıracak.

Piruze ve Oğulları Kitap Özeti

Piruze’nin yaşadıklarına yenilerek çocuklarını da alarak kaçma planı aslında tek başına kaçmasına sebep olsa da bunu başarmıştır. Fakat geride iki tane erkek evlat bırakan Piruze, onlar için çalışmış ve bir gün onlara kavuşma hayali ile zengin olmuştur. Piruze çoğu kez çocuklarının bıraktığı için kendine kızmış ve hasretlerine dayanamayarak onları ziyarete gitmiştir. Fakat ilk gidişinde Wassım onu tutuklatmış, ceza evine girmesine sebep olmuştur. Ceza evinden sonra Türkiye’ye gönderilen Piruze bir süre kalsa da ikinci şansını denemiştir. Bunda ise Wassım’ın kardeşi olan Mazen tarafından çok kötü şekilde dövülmüş olup, yine çocuklarını göremeden dönmek zorunda kalmıştır. Piruze çocuklarına hasret şekilde yaşamaya çalışsa da artık bir şeyler yapmak zorunda olduğunu da hissetmektedir.

Wassım kısa süre sonunda batmış olup, fakir bir hayat sürmeye başlarlar. Çocuklarının fakirlik içersin de büyüdüğünü bilmeden yaşayan Piruze ise oldukça zengindir. Piruze yanın da çalışan kız ile sohbet eder ve kızın konuştuğu ve sevdiği çocuğun Amir olduğu yani Piruze’nin oğullarından birisi olduğu ortaya çıkar. Piruze yıllar sonra çocuklarından büyük olana kavuşur ve bu şekilde içi bir nebze olsun rahatlar. Amir bu durumu babasına anlatır. Fakat babası bu duruma şiddet ile karşı çıkar. Amir ise gizli gizli kardeşine annesi ile görüştüğünü hatta ona araba aldığını anlatır. Buna sevinen kardeşi Rami ise annesini görmek ister. Fakat önlerine engel olan İmad olur.

İnternetten annesi ile görüşen Rami yakından annesini görmek için can atar. Küçük oğul olan İmad bu durumu her ne kadar kabul etmese de annesini kısa sürede affeder. Amir annesini Rami ile buluşturmak için Lübnan’a götürür. Lübnan’da iki oğullu ile bulan Piruze mutluluktan gözyaşlarını tutamaz. Çocuklarının geleceği için onlara bir gelecek veren, onlara iş kuran ve hayatlarını dört dörtlük yaşatan yine Piruze olur. Piruze kısa süre sonun da Rami’den aldığı bir telefon ile Wassım’ın öldüğünü öğrenir. Eski kayın validesi Piruze ile konuşmak ister ve konuşmasında Wassım’ı affet der. Piruze buna ne kadar üzülse de affetmeyecek olması düşüncesi ile kıvranırken, ölürken fotoğrafının cebinden çıkmasından oldukça etkilenmiş olup, Wassım’ı affeder.

Bir annenin hayatı bu kadar güzel konu alınamaz. Sinan Akyüz kitabın da annenin ne olursa olsun, ne yaşarsa yaşasın yüreğinin hep temiz kalacağını da konu etmiştir. Mutlu son ile biten kitap da yaşanmışlıkların burukluğu olacaktır. Piruze ve Oğulları kitap özeti ile mutlu sonu sizlerde okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.