Kitapozeti.Net

Pür Kitap Özeti

20.08.2018
41

’un kaleme aldığı kitap atom bombası sonucunda oluşan kimyasal maddelerden dolayı insanların mutasyona uğramasını anlatmaktadır. İnanlar değişik hastalıklara yakalanmaktadırlar. Dokundukları bazı eşyalar ile birleşerek farklı bir görünüme ulaşmaktadırlar. Bombanın atılacağı zaman büyük ülkelerin planladığı kubbe adındaki yere sığınak yapılıyor ve bu sığınakta bir kısım insan bombanın etkilerinden uzak yaşıyor. Fakat geriye kalan tüm insanlar acımasız olan bu bombanın etkilerini büyük ölçüde taşıyorlar. Yani kitapta iki farklı toplumdan söz ediliyor. Bir tarafta hastalıktan kırılan, acılar için de bir toplum diğer tarafta kendini bombanın etkisinden kurtarmayı başarabilmiş kubbe sığınakları. kitap özeti bu iki arada kalmış insanları ele alan bir kitap. Savaşın insanlar üzerindeki kalıcı etkisi ve bundan hiç etkilenmeyen üst düzey insanlar. Adaletsiz bir dünyanın, acı dolu insanlarını anlatan bir kitap. Atom bombası sonrası ortaya çıkan insanları durumu ise oldukça farklı, kanatlı insanlar, bebek kafalı kadınlar. Oldukça değişik kurgulanmış olan bu kitap hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak cinsten.

Pür Kitap Özeti

Pressia büyük babası ile sığındığı bir deliğin içerisinde bu acımasız dünyayı düşünüyor. İnsanların yaşadıkları acıları, atom bombasının getirdiklerini. Önceki hayatına dair izler silinmeye başlamış. Çok az da olsa önceki hayatına dair bir şeyler hatırlayabilen Pressia derin düşüncelere dalıyor. Önceden her şey daha güzeldi, lunaparklar, ağaçlar, hayvanlar. Şimdi ise bir bombanın geride bıraktığı değişime uğramış insanlar. Atom bombasından sonra her şey değişti. Pressia artık asker olacak yaşa gelmişti. İnsanlar için bu yaşta iki ihtimal vardı. Ya asker olacaklardı ya da bedenleri bombadan çok fazla zarar gördüyse askerlerin hedefleri. Bu kadar acımasız bir dünyanın içine hapsolmuşlardı. Bir pür yakarak onu soluması gereken Pressia, bedenini güçsüz olduğunu farkına varır ve kaçması gerektiğini anlar. Diğer bir kahramanımız ise kubbede yaşayan Partridge. O ise annesinin özlemi içinde yanıp tutuşan biri. Bir gün tesadüfen öğrendiği bir gerçek ile annesini aramak için kubbeden ayrılmaya karar verir. Oldukça farklı bir kişiliğe sahiptir ve tüm risklere rağmen annesi için kubbeden ayrılır. O bir pürdür Pressia ve Patridge’nin yolları kesişir. Artık her şey daha farklı ilerleyecektir.

Pür kitap özeti, farklı iki hayatın bir araya gelmesini ele alan oldukça başarılı bir distopik kitaptır. Yazarın bu kitabı oldukça beğenilmiştir ve kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Distopik kitaplar listesinde de en çok okunan kitaplardan biri olarak en iyi distopik kitap olarak seçilmiştir. Müthiş bir kurguya sahiptir ve bu kurgu okurlarına fantastik bir dünyanın kapılarını açmaktadır. Daha çok bilim kurgu tadında olan bu kitabı kısa sürede okuyacaksınız ve oldukça tat alacaksınız. Yaza bu kitabından sonra devam kitaplarını da çıkararak hikâyenin devamını okurlarına sunmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.