Kitapozeti.Net

Puslu Kıtalar Haritası Kitap Özeti – İhsan Oktay Anar

18.08.2018
33

İhsan Oktay Anar’ın 1995 yılında yayımlanan kitabı ülkemizde ve Dünya’da birçok dile çevrilmiştir. Hayal gücü ve tarihsel bilgiler ile harmanlanmış bu enfes kitaba bayılacaksınız.

Puslu Kıtalar Haritası Kitap Özeti

Arap İhsan ünlü bir denizcidir. Alibaz adında bir çocuğu esir almıştır. Alibaz ile İhsan birlikte İstanbul’a gelirler. Puslu Kıtalar Haritası kitap özeti İstanbul’da Arap İhsan’ın kardeşi Uzun İhsan ve oğlu Bünyamin’i ziyaret ederler. Sonra Arap İhsan bir meseleyi halletmek için Kubelik adında eski bir köleyi aramaya başlar. Kubelik ’in elinde Arap İhsan’ı bir kavgada kör kurşundan kurtaran bir kitap vardır. Arap İhsan Kubelik’i bulur ve ondan kitabı çevirmesini ister.

Bu olaylar sırasında Bünyamin’in öldü sanılıp gömülür fakat Bünyamin ölmemiştir ve mezardan çıkar. Büyük korku ve şaşkınlık geçirirler. Daha sonra Bünyamin evden sıkılır duramaz gider lağımcı ocağına yazılır ve evinden ayrılır. Bünyamin’in babası Uzun İhsan ise Alibaz ve Arap İhsan ile kalmaya başlar. Arap İhsan, Alibaz’ı mahalle mektebine yazdırır. Alibaz ise mahalledeki arkadaşlarıyla çete kurarak çetenin başına geçer. Bir gün bir sebep yokken yeniçeriler Uzun İhsan’ı yaka paça götürürler. Bunu gören Alibaz çok sinirlenir ve savaş ilan eder.

O sırada Bünyamin ise savaş meydanında lağım kazmaktadır. Bir savaş sırasında yaralanır ve İstanbul’a geri döner. Evine gittiğinde babasını evde bulamaz. Babasının başına gelenleri araştırmaya başlar ve kötü gerçeği öğrenir. Puslu Kıtalar Haritası kitap özeti zavallı Uzun İhsan Efendi’nin gözleri oyulmuş, kulakları kesilmiş ve bir dilenciye satılmıştır. Bunları öğrenen Bünyamin dilencilerin arasına sızar. Amacı ise babasını bulup bu durumdan kurtarmaktır.

Babasını bulmayı başarır fakat sevinci uzun süremez. İhsan efendi onu bir varile koyup ağzını kapatmasını söyler. Bünyamin istemese de bunu yapar ve babası varilden çıkmaz. Daha sonra varilin kapağını açmaya çalışır ama başarılı olamaz. Onu birkaç kişi görür ve hemen Bünyamin’i oradan kovarlar. Bünyamin bir gün dolaşırken boğulmak üzere olan Büyük Efendi’yi kurtarır. Büyük Efendi, Uzun İhsan’ın kör olmasına sebep olan kişidir fakat Bünyamin bunu bilmemektedir.

Büyük Efendi Bünyamin’e bazı sırlar açıklar birlikte bir kumarhaneye giderler ve Büyük Efendi kumarhanecinin foyasını ortaya çıkarır. Büyük Efendi’nin sahip olduğu bir ayna vardır. Bu ayna kıyamete ne kadar kaldığını göstermekte ve kıyametten önce hangi olayların yaşanacağını göstermektedir. Bu aynayı Bünyamin’e gösterir. Büyük Efendi’nin amacı kıyametin yaklaştığı zamanı tersine çevirerek kıyameti önlemektir. Son kehanette yazılanlara göre kıyametten önce Mehdi adında biri gelecektir. Puslu Kıtalar Haritası kitap özeti Adamlarına Mehdi adında birini yakalatır ve uzun işkenceler sonucunda adam yalan söylediğini itiraf eder. Büyük Efendi bunu inanmaz hala etrafında sorgu yaparken dilenciler bir ayaklanma çıkarır. Büyük Efendi’nin yapısına dayanırlar. Dilenci ordusu Büyük Efendi’nin canını oracıkta alırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.