Kitapozeti.Net

Rastgele Ben Kitap Özeti – Engin Geçtan

07.08.2018
45

kitabı tarafından kaleme alınmış, oldukça sade bir üslubun kullanıldığı akıcı bir kitaptır.  Engin Geçtan bu kitabını sanki bir arkadaşı ile söyleşi yapar gibii kaleme almış, onun bu saf dili ile okurlar bir çırpıda kitabı bitireceklerdir. Yazar hikâyeye belli yılların başlarından bahsederek başlıyor. İntern olarak Amerika’ya giden genç yazar, kitabında mesleğine dair ilk izlenim ve deneyimlerinden bahsediyor. Aynı zamanda mesleğini yaparken tattığı Amerika kültürünü de kendi özgün dili ile tasvir ediyor.

Farklı ülkelerden gelen meslektaşlar, farklı kültür ve dini inançlarla bir anda karşılaşan genç doktor bu yaşam biçimlerini özümseyerek, okurlarına anlatıyor. Amerika’da biten görevin ardında Türkiye’ye Konya’ya dönüş gerçekleşiyor. İki ülke arasındaki farklar, insanların kültürel yapıları ile ilgili kitapta sıkça küçük notlara yer verilmiştir. Yazara göre ülkelerin yaşam standartlarını belirleyen en önemli iki unsur bulunmaktadır, bunlardan biri doğa iken diğeri ise insandır. Kitapta sık sık kapitalist sistemden, algı farklılıklarından bahsedilmektedir. Hatta yazar bu kitabında gezi parkı eylemi ile ilgili de bazı konulara değinerek demokrasi hakkında insan algılarını eleştiride bulunmuştur. Rastgele Ben kitap özeti aslında yazarın hayat tecrübelerinin söyleşi tarzında ele alınış biçimidir.

Rastgele Ben Kitap Özeti

Yazarın Rastgele Ben ismiyle yayınladığı hayatının bir dönemi, aslında onun karşısına çıkan farklı insanlar ve kültürlerden kaynaklanmaktadır. Amerika’da geçen farklı bir yaşamın anıları ve görev bitiminde kendi memleketine dönüşü ile iki ülke arasındaki farkların ortaya çıkışını konu alan yazar, aslında kültürel farklılıkların ve siyasi olarak da ülkelerin yönetiliş biçimlerinin insanlardan kaynaklandığını vurgulamıştır. 4 Bölümden oluşan kitap ilk olarak yazarın Amerika’ya gitmesi ile başlıyor, daha sonra kendi memleketine dönmesi ile ikinci bölüme geçiliyor. Bu iki bölüm arasında kültür farklılıklarından bahsediliyor. Dipsiz kuyuda yolculuk adlı bölümde yazar döneme ait güzel tespitlere yer veriyor. Aslında bu bölüm bir nevi kendi iç dünyasına da yaptığı yolculuktur. Yazar rastgele ben diyerek kendi iç dünyasını sadeleştirmeye çalışmaktadır.

Rastgele ben kitap özeti okurların dikkatini çekecek ölümcül hastalıklara kapılmış insanların durumları ile ilgili de pek çok bilgiye yer veriyor. Kitapta Freud’a da yer veren yazar, dönemin toplumsal özellikleri ile ilgili eleştirilerde bulunarak kendince notlar almış. Kitabın en güzel yanı konuşma dilinde yazılmış olması ve söyleşi tarzında okura bilgiler aktarmasıdır. Özellikle birinci tekil kişi olarak yazarın iç sesi ile anlatılan bu kitap da yaşanmışlıkların yer alamsı ile de hayrete düşülecek olaylarda barınmakta.

Rastgele Ben kitap özeti, yazarın kendisi ile konuşması, anılarını tazelemesi ve yaşananların genel eleştirisidir. Günümüz olaylarına da değinen yazarın aslında ideolojisi de açık bir şekilde kitapta anlatılmaktadır. Günümüz toplumsal özelliklerin nasıl değişime uğradığı ve sebepleri hakkında da yorumları bu kitapta bulabiliyorsunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.