Kitapozeti.Net

Romeo Ve Juliet Kitap Özeti – William Shakespeare

28.02.2018
26

William Shakespeare tarafından yazılan oyun en çok tanınan eserlerinden biridir. Oyun hemen hemen her dilde çevrilmiş sahnelenmiş ve birçok defa filmlerde de alınmıştır. William’ın en çok sevilen ilgi gören oyunudur. Eser tüm dünya tarafından büyük aşk hikâyesi olarak bilinir ve Doğu Edebiyatında olan Leyla ile Mecnun eserinde benzerlik göstermektedir.

kitap özeti, Veronalı iki aile vardır ve bu iki aile iki farklı siyasi inanca sahiptirler. Bu yüzden birbirlerine karşı bitmek bilmeyen nefret vardır. Montague oğlu Romeo rosaline aşıktır fakat rosaline bu aşka karşılık vermemektedir çünkü rosaline rahibedir. Romeo’nun arkadaşı Rosalineyi unutması gerektiğini söyler ama Romeo kimseyi dinlemez ve çok acı çeker. Capuletler bir şölen düzenlerler ve Romeo’nun arkadaşı Romeo’yu bu şölene götürür ve orda çok daha iyi kızların olduğunu söyler fakat Romeo’nun umurunda değildir oraya sadece eğlenmeye gitmiştir. Ama durum düşündüğü gibi olamayacaktır Romeo Julieti görür ve ona aşık olur aynı şekilde Juliet de Romeo’ya aşık olur. Ortada büyük bir sorun vardır iki tarafın ailesi de birbirine düşmandır ama bu durum onların umurunda değildir ve Romeo rahiple konuşur ve evelenirler.

Romeo ve Juliet kitap özeti

Capuletlerin yeğeni Tybalt Romeo’yu ve arkadaşını birlikte görür Tybalt Romeo yaya laf atar laf sokar fakat Romeo Juliet olan aşkından dolayı hiç bir şeyi umursamaz bu duruma anlam vermeyen Tybalt Mercutio ile düelloya girer. Düelloda Tybalt Mercutioyu öldürür buna dayanamayan Romeo da Mercutioyu öldürür. Prens bu olayı duyar ve askerlerine yakalanma emri verir. Prens Romeo için sürgün emri vermişti o sırada Julieti Paris ile evlendirmek ister ailesi ve Juliet ısrarla bu evliliği ret eder. Umutları artık tükenmiştir Romeo ve Julieti ve o sırada Juliet rahibe gider rahip buna bir iksir verir ve bunu içesini söyler. Eğer iksir içerse 2 gün boyunca ölü gösterecektir. Böylece Juliet istemediği bir evlilik yapamayacaktır. Rahip tüm bunları anlatan bir mektup yazar Romeoyaya fakat Romeo’ya bu mektup geçmez.

REKLAM ALANI

Romeo Julietin eveleneceğini sanar ve omların olduğu yere gider. Ama Romeo Julieti yerde ölü bir şekilde görür ve çılgına döner ve Parisi orada öldürür. Bu duruma tek şahit olan rahip durumu ailelere anlatır ve aileler arasında düşmanlık biter.

Romeo ve Juliet Kitap İçeriği

Kan davaları olan iki ailenin çocukları birbirine âşık olmuş ve gizlice evlenmişlerdir. Bunu bilen tek kişi rahiptir. Julietin ailesi durumu bilmediği için başkasıyla evlendirmek ister fakat Juliet bunu kabul etmez ve rahipten yardım alarak iksir içer iki gün boyunca ölü kalır bunu bilmeyen Romeo evleneceği adamı aşkı için öldürür peder olan her şeyi anlatır ve aileler düşmanlığa son verir. Romeo ve Juliet kitap özetini okuyarak hikayenin devamını öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.