Kitapozeti.Net

Şahika Feraye Kitap Özeti – Sinan Akyüz

31.12.2017
54

Sinan Akyüz’ün kaleme aldığı Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan oldukça başarılı bir kurgu. Kurtuluş Savaşı’nın zorlu şartları altında yaşanan acı bir hikâye bu. Çanakkale de yaşayan iki genç kızın, iki kardeşin hikâyesi.  kitap özeti sizleri bambaşka bir hikâyenin peşinden sürükleyecek. Bu hikâye diğerleri gibi mutlu sonla bitmiyor. Oldukça acıklı bir hayatın, verilmiş bir sözün getirdiği zorluklar. Çakır Ağa oldukça varlıklı bir çiftlik ağasıdır. 2 kız çocuğuna sahip olan ağa aslında bir de erkek evlat istemiştir fakat nasip olmamıştır. Bir gün bir söz verir ve bu sözün bedelini çok ağır ödeyecektir.

Çanakkale savaşının yaşandığı sıralar Çakır ağa kızlarından Feraye’nin hemşirelik için cepheye gitmesini ister. Şahika da bu yüce göre için cepheye gitmeye karar verir. Savaş hırçın geçer, her yer yaralılarla doludur. Bu yaralılar arasında adı Muhammed olan bir Arap genç de bulunmaktadır. Şahika gence yardım ettiği sıra da genç gönlünü kızımıza kaptırır. Aradan uzun zaman geçer savaş biter, fakat gencin aşkı bitmez. Savaştan sonra Şahika’yı babasından istemeye karar verir. Ağa Şahikayı Arap gence verdir. Şahika artık hiç tanımadığı bilmediği bir adamın eşiydi ama adamın yumuşak huyluluğu onu etkilemiş olacak ki zamanla oda adama âşık oldu. Bir gün Arap adamın babasının ölüm haberi gelir ve apar topar adamın memleketine giderler. Fakat asıl karanlık olaylar burada başlayacaktır.

Şahika Feraye Kitap Özeti

Ağa kızının hasretine dayanamaz ve çiftliği hovarda kardeşine bırakarak ailesi ile yola çıkar. Kızının yanına gittiğinde ise her şey için çok geç olacaktır. Kumarda kaybedilen bir çiftlik, mutsuz bir evlilik ve bu evliliğe bir de küçük kız kardeşin evliliği eklenince olaylar iyice içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Feraye de Şahika gibi bir Arap genç ile evlendirilir. Fakat bu genç Türk düşmanıdır. 

Şahika Feraye kitap özeti aslında yapılmış hatalarla dolu bir hikâyedir. Bu hikâye yaşanmış bir hikâyeden etkilenilerek kaleme alınmıştır ve oldukça güzel bir üslup ile kurgulanmıştır. Bir savaşın insanlar üzerinde yarattığı etki çok iyi bir şekilde aktarılmıştır. Savaşın getirdikleri de savaş kadar acı olmuştur. Farklı bir ırktan olan iki insanın evliliğini ele alan kitap konusu ile sizleri oldukça etkileyecektir. Özellikle okurlar tarafından oldukça beğenilen bu kitap kısa sürede en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır ve uzun sürede inmemiştir. Yazarın akıcı dili sayesinde de konu açık, net bir şekilde anlaşılmaktadır. Hem hikâyenin ilginçliği hem de yazarın akıcı üslubu ile bir çırpıda okuyup bitireceğiniz bir eser ortaya çıkmıştır.

Şahika Feraye kitap özeti sizlerin oldukça beğeneceği bir hikâyeye sahip olup, iki kız kardeşin ortak kaderinin acılarından oluşmaktadır. Hikâyenin yaşanmış olması da okurlara farklı şeyler hissettirecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.