Kitapozeti.Net

Sahilde Kafka Kitap Özeti – Haruki Murakami

24.08.2018
35

Son zamanların oldukça popüler yazarlarından biri olan Haruki Murakami ’nin kaleme aldığı bir kitap olan kısa sürede çok fazla okunan kitaplar arasında yer almayı başarmıştır. Oldukça akıcı bir dille yazılmış olan bu kitap, farklı bir hikâyenin kapılarını okurlara aralıyor. Sahilde Kafka kitap özeti Tamura adında bir gencin uzun zamandır planladığı evden kaçışını 15 yaşında gerçekleştirmesi ile başlar. Bunun sebebi ise yıllardır babasının anlatıp durduğu lanettir. Yolculuk sırasında Sakura ile tanışır. Sakura sürekli olarak ona yardım edecektir.

Kafka Tamura, aslında Odip kehaneti ile aynı kehaneti taşımaktadır. Babasının ona söylediği bu kehanet aslında çocuğun 15 yaşında annesi ve ablası ile cinsel ilişkiye girmesi gerektiğidir. Böyle bir kehanet gerçek olacaksa eğer Kafka’nın kaçması gerekmektedir. Olaylar Kafka’nın hayatına giren pek çok farklı karakter ile hareketlenmektedir. Kitapta yer alan karakterlerin hepsinin farklı farklı özellikleri vardır. Saeki hiç yaşlanmayan bir kadındır, Nakata kedilerle konuşabilmektedir.

Sahilde Kafka Kitap Özeti

Yazarın kaleme aldığı bu kitap oldukça farklı bir kurguyu içermektedir. Kehanet ile başlayan kitap farklı karakterlerin de girmesi ile oldukça karışık bir hikâye haline gelmektedir. Bu kitap oldukça farklı hikâyelerin birleşimi ile oluşmaktadır. Farklı bir hikâyeye sahip olan bu kitap sizlerin bir nefeste okuyacağı cinstendir. İlginç bir konusu olması ile çok kısa bir sürede pek çok kişi tarafından okunmuş ve beğenilmiş bir kitaptır. 2005 yılında bu kitap New York Times tarafından yılın en iyi romanı seçilirken, 2006 yılında da Frans Kafka ödülünü alarak büyük ün yapmıştır.

Sahilde Kafka Kitap özeti küçük bir çocuğun annesi ve ablası tarafından terkedilmesi üzerine babası ile yaşamını sürdürmesini konu almaktadır. Fakat babası çocuğun aklına bir kehanet sokmuştur ve çocuk kendi genlerinden nefret edecek duruma gelmiştir. 15 yaşında babasını öldürmesi gerekmektedir. Fakat kendi kaderini kendi çizmek isteyen bu genç evden kaçar. Bunun üzerine olaylar ve farklı karakterler hikâyeye dâhil olur. Bambaşka bir konusu olan bu kitap kısa sürede sizleri kedine çekecek ve yazarın akıcı üslubu içerisinde kaybolacaksınız.

Yazarın bu farklı kurgusunu ergenliğe yeni girmiş bir çocuk üzerinden anlatması oldukça ilginç olmuştur. Odip efsanesini modernleştirip kaleme alan yazarın bu kitabı sadece kurgudan dolayı değil anlatım biçiminden dolayı da oldukça beğenilmiştir. Kısa süre de beğeni kazanan bu kitap tüm dünya çapında okunmaya başlanmıştır. Yazarın pek çok kitabı beğenilse de bu kitap adlığı ödüllerle de büyük sükse yapmıştır ve oldukça ilgi toplamıştır. Yazarın farklı olayları birleştirerek ilerlemeyi tercih ettiği kurgu yöntemi sayesinde okurlara farklı tatlar verecek yazılar, kurgular ortaya çıkmaktadır. Bu kitabı da bu tarz bir kurgunun en güzel örneği olmuştur. Özellikle dili ile de tüm okurların kolaylıkla okuyabileceği bir kitap kaleme almıştır yazar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.