Kitapozeti.Net

Savaş ve Barış Kitap İncelemesi – Tolstoy

31.05.2019
199

için yapılabilecek en iyi tanımalar her şeyin içinde biraz olduğu fakat kesinlikle bir şey olmadığı yönündedir. Kalın bir kitap olmasının yanında, filmi de çekilen bu büyük başyapıt, dünya edebiyatının önde gelen romanları arasında yerini almıştır. Başyapıt yazma noktasında eline su dökülemeyen Tolstoy bu eserinde çok daha büyük bir iş çıkarmıştır.

Savaş ve Barış’ın yalnızca bir roman olmadığını, Tolstoy’un tarihi derinlemesine incelerken tarafsızlığını korumasından anlayabiliyoruz. Fakat bu kitabın bir destan niteliğinde olmadığını söylemek de oldukça güç.

Kitap Napolyon’un Avrupya’ya yaşattığı günlerere götürür ve Avusturya ile Rusya’ya yapılan işgalleri ele alarak tarihi konuları irdeler. Tolstoy’un araştırmalarının ne kadar derin olduğunu kıtabı okurken deneyimleme imkanı bulunuyor. Kitap tarihi roman olmasa da birçok tarihi romanının eline su dökmesiyle birlikte bir romandan daha fazla olduğunu da kanıtlar hale geliyor. Tolstoy’un muazzam kurgu yapma yetisi de göz ardı edilemeyen bir başka özellik.

Romandaki karakterlerle akışın yönüne göre bağlar kurmak mümkün hale gelebiliyor. Bu bağın oluşması durumunda, karakterlerin yaşadığı değişimleri, ruhsal sarsıntıları, aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi fikri anlaşılabiliyor. Savaş ve Barış, bu yönüyle okuyucuya belki de en insani olan duyguyu yaşatıyor: empati.

Savaş ve Barış okunduktan sonra hayata farklı bir bakış açısından baktırmayı sağlayan kitapların başında gelmiş ve gelecektir.

Ölüm, maddi ve manevi kayıplar, savaş meydanının kanlı yanına değin ustalıkla betimlenmiş bölümler… Tüm bu acılara rağmen mutluluğun en içli yaşanabildiği anlar da yok değil.

Tolstoy’un Savaş ve Barış için özel bir emeği söz konusu. Çünkü bu kitap, eşinin belirttiğinne göre 7 kez düzeltilerek yazılmış. Kitabın yazılma süreci bu yüzden 5 senedir.

Savaş ve Barış, fazlaca olan karakterleriyle birlikte belirli bir kişinin gözünden okuyucuya sunulmamış ve kitabın içerisindeki hiçbir karakter ne iyi ne de kötü olarak tanımlanmış. Bir taraftan Napolyon diğer taraftan Çar dahi olsa. Bu eserin en önemli özelliğinin burada yansıması da bir diğer ilginç nokta.

“Size son kez söylüyorum: Tüm dikkatinizi kendinize yöneltin, duygularınızı zincirleyin ve mutluluğu tutkularda değil kendi yüreğinizde arayın… Mutluluğun kaynağı dışarıda değil içimizdedir…”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.