Kitapozeti.Net

Seçilmiş Kişi Kitap Özeti – Lois Lowry

18.05.2019
84

tarafından yazılan bu kitap üçüncü kişi gözüyle yazılmış bir kitap olup tam olarak zaman kavramına da yer verilmemiştir. Fakat geleceğe dönük bir kitap olduğu olaylardan anlaşılmaktadır. Kitabın başkahramanı Jonas’ın yaşadığı toplumdan bahsedilmektedir. Bu toplulukta her kişinin kendine ait bir görevi ve işi bulunmaktadır. Oldukça gelişmiş eğitim sistemleri ve her kişinin kendine has yetenekleri bulunmaktadır. Oldukça gelişmiş bir toplum örneğidir. Yani günümüz dünyasından çok uzak bir toplum. Haksızlığın olmadığı eşitliğin işlendiği bir kitap. Yani bir ütopyayı ele alan yazar, bu toplumu oldukça kusursuz olarak hayal etmiştir. Bu toplumda insanlara görevler yaşlılar tarafından dağıtılmaktadır. 12 yaşlına gelen her gence bir görev verilmektedir. Arkadaşlarının tek tek görev alışını izleyen Jonas’a bambaşka bir görev verilir. Görevin adı yoktur ama dünyanın gizemi ile ilgilenecektir Jonas.  kitap özeti, bir çocuğun farklı bir görev için seçilmesi ile başlayan oldukça kışkırtıcı bir hikâyesi olan romandır.

Seçilmiş Kişi Kitap Özeti

Kitapta farklı bir dünya düzeninden bahsedilmektedir. Bu dünya aslında gelmiş geçmiş tüm toplumların hayalini kurduğu bir düzen içerisinde ilerleyen bir dünyadır. Fakat günümüzden çok uzak bir zamanda yaşanan bir hikâyedir. Başkahramanımızın başına gelen ilginç olaylar ve görev ile dünyayı yeniden keşfetmeye başlaması ile sizleri bu hayalî dünyanın içerisine çeken bir roman ortaya çıkmıştır. Yazarın sade bir dil kullanarak anlattığı bu hikâyede aslında günümüzden çok farklı bir olay işlenmektedir. Yazar bu romanını herkesin anlayabileceği bir dil ağırlığı ile kaleme almıştır ve oldukça başarılı bir kurgu ortaya çıkmıştır. Seçilmiş kişi kitap özeti, yenidünya düzenin de özel olarak seçilen ve görevlendirilen 12 yaşındaki bir gencin yaşadıklarını ele alan müthiş bir kurgu olmuştur.

Kitap kısa sürede çok fazla okur tarafından beğenilerek okunmuştur ve kısa sürede çok okunanlar listesine adını yazdırmayı başarmıştır. Bu kitap ile bambaşka bir dünyadan içeri gireceksiniz ve kendinizi hikâyenin içerisinde kaybedeceksiniz Oldukça etkileyici bir anlatıma sahip olan yazarın hayal dünyasında kurguladığı bu kitap oldukça beğenilmiştir. Sizlerin bir çırpıda okuyacağı bu farklı, bilim kurgu tadındaki kitap sizleri de oldukça etkileyecektir. Yazar aslında herkesin hayalini kurduğu dünyanın da bir kırılma noktasının olabileceğini ele almak istemiştir. Bu kırılma noktasını da Jonas üzerinden anlatmaya çalışmıştır. Özel olarak seçilen kişi Jonas bu kırılma noktasını fark ettiğinde ne yapacaktır. Aslında yenidünyanın işleyişi nasıldır ve bu kadar düzenli sistematik olmasının sebebi nedir. İnsanlar bu durumdan oldukça memnundurlar, ya da öyle durmaktadır. Herkesin yeteneğine göre bir işi üstlenmesi ile ilerleyen bir yaşamın yapı taşlarından olan Jonas’ın seçilmiş kişi olarak yaşayacağı olaylar ve karşılaşacağı ilginç görüntüler karşısında sizler de hayretler içerisinde kalacaksınız. Merakla okuyacağınız bir kitap olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.