Kitapozeti.Net

Semerkant Kitap Özeti – Amin Maalouf

08.05.2019
41

’a giden ve orda bir kavgaya karışan Ömer Hayyam, kadının huzuruna çıkarılır. Semerkant Kitap Özeti Fakat kadı ibn-i Sina’nın öğrencisi tanır ve ona ceza vermez.  Hatta onu zamanın hükümdarı Nasır Han ile tanıştırır. Han ise dönemin şairlerinden olan Cihan adlı kadının şiirlerinden oldukça etkilenmektedir.  Şair Hayyam’ı da kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Dönemin kadısı eşsiz bilgilerini yazması için Hayyam’a bir defter hediye eder. Hayyam bu deftere bilinmeyen sayı x’i bulduğu önemli eserini yazar. Aradan belli bir süre geçer ve Alparslan ordusuyla Semerkant’ı işgal eder. Savaşta Semerkant zayıf düşer fakat Alparslan’ın öldürülmesiyle savaş sona erer. Tüm bunlar olurken Hayyam Selçuklu veziri Nizamülmülk tarafından çağrılır.

Semerkant Kitap Özeti

Buluşmaya giderken Hasan Sabbah ile tanışır. Vezir Hayyam’a bilgilerini onunla paylaşması karşılığında bütün isteklerini yerine getireceğini söyler ve Hayyam çalışmalarını burada sürdürür. Bu sırada hafiyelik görevine atanan Sabbah Vahiy adlı ordusuyla Müslümanlığı yaymak için mücadele etmeye başlar. Bu isyanı durdurmak isteyen vezir Semerkant’ın alınmasına sebep olur ve Melikşahı sinirlendirir. Melikşah vezirin öldürülmesini emreder ve vezir öldürülür. Bu duruma hazmedemeyen Vezir yandaşları Melikşahı öldürür ve sıranın Hayyam’a geldiğini söyleyerek onu öldürmesi için Vartan adında birini tutarlar. Fakat Vartan Hayyam’ı öldürmez ve diyar diyar gezerler. Merv şehrine giden Hayyam ve Vartan burada yaşamaya başlarlar. Bu sırada ise Alamut kalesi hükümdarı Sabbah’ın tek amacı Hayyam’ı yanına almaktır. Fakat ömrü buna yetmez ve ölür. Daha sonra Moğol istilasına maruz kalan Merv şehri yenik düşer ve Alamut kalesindeki kütüphanesini ve Hayyam’ın el yazması olan tek kitap kaybolur.

Semerkant Özet

Kitap bu şekilde Ömer Hayyam’ın hayatından ve Semerkant tarihinden bolca bahsetmektedir. İran tarihine de yer verilen Amerikalı Benjamin Omar ismini ailesinin Ömer Hayyam merakına borçludur. Kendisi de ismini aldığı ünlü matematikçi Hayyam’ı merak etmiş ve araştırmıştır. Fakat Hayyam’a ait yazılı bir yapıt bulamaması onu oldukça üzmüştür.  Bir gün Hayyam’a ait bir eserin var olduğunu öğrenir ve İstanbul’un yolunu tutar. Burada Cemalettin adında bir adamla tanışır ve Cemalettin İranlı bir demokrattır ve Hayyam’a ait bir eserin İran’da bulunduğu müjdesini vermiştir. Ve yine yollara düşerek İran’a gider. Fakat Cemalettin İran’da aranan bir şahıstır ve ona yazdığı bir mektup yüzünden başı belaya girer ve tekrar İstanbul’a dönmenin yollarını aramaya başlar. İstanbul’a tekrar döndüğünde ise arkadaşı Cemalettin’in izini kaybetmiştir. İran’da dostlar edinen Cemalettin İran prensesi Şirin’in Hayyam’ın eserini koruduğunu öğrenir. Bunu öğrendikten sonra İran’a tekrar giden Benjamin bir süre İran’a gelmesini istedikleri demokrasi için savaşır ve savaştan galip çıkarlar. Bu sırada prensesi etkilemeyi başarmış ve sevgili olmuşlardır. Yıllarca bulmak için yollarda savrulduğu esere kavuşur. Bu sırada baskılara dayanamayan İran Rejimi tekrar değişmiştir.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.