İngiliz yazar ve gazeteci Jojo Moyes , quadriplegics olan iki akrabasına baktıktan sonra, Me Before You (2012) adlı Türkçesiyle Senden Önce Ben romanı yayınladı . 2016 yılında gişe rekorları kıran bir film haline gelen roman, yakın zamanda hayatını sonlandırmayı seçen felçli bir erkeğe bakan ve sonunda aşık olan genç bir İngiliz kadını takip ediyor.

İçimdeki Temalar Önce ölümle yüzleşme cesaretini, aşkın içsel yeteneklerini genişletme sevgisini ve fiziksel ve sosyal sınırların sınırlarını içerir.

2009 yılının başında yer alan yirmi altı yaşındaki Louisa “Lou” Clark, çalıştığı kafeden sonra kapanıp çalışan fabrika işlerine katlanamayan bir iş olarak çalışan, işçi sınıfı çalışan bir kadındır. varlıklı bir İngiliz ailenin oğluna bir “bakım asistanı”. Louisa etkileyici, ama bir tür şüphe: garip kıyafetler giyiyor, corny şakalar anlatıyor ve nadiren duygularını gizleyebiliyor.

Louisa, otuz beş yaşında, bir motosiklet çarptıktan sonra iki yıl boyunca boynundan felç olmuş Will Traynor’a bakacak. Zekası ve serveti sayesinde aksiyon dolu bir yaşam süren Will, dünyaya kızıyor ve ölmekten başka bir şey istemiyor. Kazadan önce Will, Yosemite’deki kayalara tırmandı, İzlanda’nın volkanik kaplıcalarına yüzdü ve muhteşem bir model seçti. Ama şimdi, hareket edemiyor, kendini besleyemiyor veya seks yapamıyor.

Annesi Camilla, Louisa’yı yaşama sevincini arttırmak için kullanıyor; Başka bir tam zamanlı hemşire, Nathan, tıbbi gereksinimlerini zaten görüyor. Camilla, arkadaş canlısı bir işadamı olan Steven ile evlidir; Evlilikleri buzlu ve Will’in durumu tarafından daha da vurgulandı.

Louisa, kahramanların en maceracı değil. Yirmi yaşındaki bir grup insanla kaba bir etkileşimden sonra, Louisa kendi küçük kasabasının sınırlarından çıkmaktan korkuyor. Hala annesiyle birlikte yaşıyor. Ailenin en küçüğü olan Katrina, anneleriyle de yaşıyor. Katrina, “Treena,” bekar bir anne ve Louisa, bir dolaba uyumayı seçti, böylece Katrina ve kızı daha büyük bir odaya sahip olabilir. Treena işsiz olmasına rağmen, Louisa sık sık Treena tarafından gölgede kalıyor çünkü küçük kız kardeşi çok dışarıda ve kederli.

Will, Louisa’nın çalışmak istemediği, duygusal olarak mücadele eden bir adam, ancak ailesinin yoksul durumu, yine de işi almaya teşvik ediyor. Kızgın bir Will, sık sık “Clark” diye çağırdığı Louisa’ya keskin yorumlar yapar. Eski kız arkadaşı Alicia’nın en iyi arkadaşı Rupert’le nişanlanmasından sonra özellikle yakıcı olur.

Kayalık başlangıçlarına rağmen, Louisa ve Will paylaştıkları hikayeleri birbirine bağlamaya başladı. Louisa, bir gün Camilla ve Will’in kız kardeşinin Will’in intihar girişimi hakkında konuştuğuna kulak misafiri olur. Camilla, intiharına yardım etmek için bir hayat sonu şirketi olan Dignitias’ı işe almayı reddetmesinden sonra kendisini kesmeye çalıştı ve kanamaya başladı. Camilla, ölme isteği üzerine acı çekerek isteğini yerine getirmeyi kabul eder, ancak yalnızca altı ay daha yaşadığı takdirde. Louisa, Camilla’nın planını bilmiyormuş gibi yapıyor. Treena’ya bundan bahsetti ve irade gösterebilecekleri iki beyin fırtınası yolu Will’e, şu anki durumunda bile yaşamın yaşamaya değer olduğunu gösteriyor.

Louisa, Will’i daha fazla geziye çıkarır ve ikisi daha da büyür. Will, zamanla, Louisa’yı artık yaşayamayacağı türden maceralı bir hayat sürmeye teşvik ediyor. Louisa’nın yaşamın hala yaşamaya değer olduğunu göstermesinin ince bir yolu olduğunu nasıl maceracı olacağını söylemesini talep ediyor.

Bu arada, Louisa’nın evde problemleri var. Babası işini kaybeder, ama neyse ki, Bay Traynor, hızla şirketlerinden birinde ona bir pozisyon sunar. Louisa’nın erkek arkadaşı Patrick, Will ile olan artan yakınlığının farkında olarak ondan ayrıldı.

Alicia ve Rupert’in düğünde, iki kişi dans edip flört ediyor. Will, Louisa’ya sabah uyanmasının tek sebebi olduğunu söylüyor.

Will, Louisa’yı kabusundan çıkarır ve birkaç korkunç hatıradan kaçındığı yerel kütüphaneye katılır. Bilgisayarla, bakım asistanları ve quadriplegics için mesaj panolarına katıldı. Bu e-postalardan Louisa, mücadelelerinde yalnız olmadıklarını fark ediyor ve dünyanın geri kalanıyla bağlantı kurmak için daha güçlü bir dürtü ile dolu.

Birkaç tatile çıkmayı planlıyorlar, ancak Will korkunç bir zatürree vakasıyla sözleşme yapıyor ve hastanede kalıyor. Hastanede, Louisa, macera dolu bir yaşam olduğunu söyleyen nasırlarını düşünüyor. Olağandışı durum, bu iddiasız genç kadını normalde asla çıkmayacağı konuları düşünmeye zorladı: aşk, ölüm ve yaşamdan en iyi şekilde yararlanmak.

İyileşince, Louisa dünyayı gezme planlarını azaltmaya ve Afrika’nın doğu kıyılarındaki güzel bir ada olan Mauritius’a gitmeye karar veriyor. Louisa, Will’i sevdiğini söylüyor. Hiçbir şey söylemedi. Dignitias’ta ölme planlarının farkında olduğunu itiraf ediyor. Will onu sevdiğini söylüyor, ama hayatının geri kalanında tekerlekli sandalyede yaşayamıyor. Louisa bundan dolayı incindi ve sinirlendi. Yolculuğun geri kalanında onunla konuşmayı reddeden fırtınada kaldı.

İngiltere’ye döndüklerinde, Louisa istifa etti. Will’in ailesi, başlangıçta tatilden daha iyi bir fiziksel formda olduğunu görmekten memnun olsa da, Louisa’nın istifasında azarlandı; Will’in hayatta kalması için son umutları olduğunu biliyorlar.

Louisa ziyaretleri ertesi gün hayatını sona erdirmek için İsviçre’ye uçmak olacak. Son altı ayın hayatlarının en mutlu olduğu konusunda hemfikirler.

Ölümünden sonra Louisa, eğitiminden devam etmek ve hayatını sonuna kadar yaşamak için Will’ten büyük miktarda para alıyor. Roman birkaç hafta sonra Will’in en sevdiği Paris kafesinde Louisa ile sona erer. Mektupta, her zaman onunla iyi gideceğini düşündüğü belirli bir parfüm almasını söyler ve onu çok sık düşünmemesi ve “iyi yaşaması” için teşvik eder.