Kitapozeti.Net

Siddhartha Kitap Özeti – Hermann Hesse

16.10.2018
49

Hermann Hesse kitaplarında insanın kendini arayışına çok yer verir ve kitap özeti de insanın arayış hikayesini çok etkili bir dille anlatmaktadır. Kitap Siddhartha Gautama’nın bilgiye ulaşma çabalarını anlatır. Kitapta Budizm felsefesine dair bilgiler de yer almaktadır ve okuyucunun Budizm felsefesini kavramasına yardımcı olmaktadır. İnsanoğlu var olduğu andan itibaren kendisini arar. Yaşadığı hayata bir mana katmak isteyen ve neden var olduğunu anlamaya çalışan herkes bu konuya karşı büyük ilgi duymaktadır. Hesse kitaplarında bu konuyu çok detaylı işleyen ve kendini arayan insanlara yeni bakış açıları kazandıran bir yazardır.

Siddhartha bir prenstir ve en büyük amacı Nirvana’ya ulaşmaktır. Bu amaç için arkadaşı Govinda ile beraber babasının yanından ayrılır ve kendini bulma yolculuğuna çıkar. Ormanlara çekilir ve bir dilenci olarak yaşamaya başlar. Tüm çabalarına rağmen kendini bulmayı başaramayan Siddhartha bu şekilde uzun zaman geçirdikten sonra bir gün Buddha ile karşılaşır. Uzun bir sohbetin ardından Buddha ona Budizm ve Budizm felsefisi hakkında bilgiler verir.

Hesse Siddhartha kitap özeti ile Budizm’e ilgi duyan ve merak eden okuyucuları çok aydınlatacak açıklamalar yapıyor. Siddhartha bu amaçla uzun meditasyon süreçleri geçirir fakat aradığını bir türlü bulamaz. Başaramamanın verdiği bıkkınlıkla bu yaşam tarzını bırakır, bir kente yerleşir ve ticaret yapmaya başlar. Evlenir ve yeni hayatına alışmaya çalışır. Yıllar geçmesine rağmen içindeki boşluğu dolduramaz. Bu nedenle hamile olduğunu bilmediği eşini ve ticaret yaparak kazandığı bütün servetini geride bırakarak tekrar yollara düşer. Yaşı da ilerlemiş olan Siddhartha arayışına devam ederken yolu bir ırmak kıyısına düşer. Burada insanları ırmağın diğer tarafına geçirmek için kayıkçılık yapan ve yoksul bir insan olan Vasudeva ile tanışır. Siddhartha kayıkçının yanına yerleşir ve ondan aydınlanmanın yolunu açacak bilgiler alır.

Siddhartha canda bütünlüğü arayan ve bulmak için çabalayan bir insandır. Arkadaşı Govinda ile bu amaçla yaşadıkları hayatı geride bırakarak uzun yollar kat ederler. Fakat tüm arayışlara rağmen cevabı bulamazlar. Hesse Siddhartha kitap özeti ile insanın kendini arayarak canda bütünlük sağlamanın kolay olmadığını Buda felsefesinden de örnekler vererek anlatmaktadır. Siddhartha Buddha ile karşılaşıp Buda felsefesini denediği halde bu felsefeyi kabullenemez ve hayatında başka bir öğretici aramaya başlar. Arayışını bir noktada bırakıp düzenli hayata geçse de iç huzurunu bulamaz ve tekrar arayışa çıkar. Yoksul bir kayıkçı olan Vasudeva ise onun gönül gözünü açacak ve aydınlığa kavuşmasını sağlayacaktır. Kitap yaşamın sadece doğup ölmek olmadığını düşünen ve eksikleri tamamlamak için de sürekli arayış içinde olan insanların öyküsünü Siddhartha vasıtasıyla anlatmaktadır. Günümüzde ruhani arayış bir kenara bırakılmış ve maddi arayışa yönelim olsa da hala insan olmanın ne demek olduğunu kavramaya çalışanların sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.